Hatay cami ve mescitlernde taş süsleme
Stone ornomentati̇on in Hatay mosque and masjids
- Tez No: 505208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk ve İslam Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hatay Cami ve Mescitlerinde Taş Süsleme adlı bu çalışmada 18 adet caminin plan ve mimarisi kısa kısa tanıtılmıştır. Mevcut yapılar malzeme ve teknik özellikleri ile birlikte süslemeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bölge Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yer aldığından dolayı geçmişte depremlere maruz kalmıştır. Bundan dolayıdır ki camiler ara ara bir onarım geçirmiş ve bilinçsiz müdahalelere neden olmuştur. Çalışmamızı sınırlandıran yapı örneklerinden en erken tarihli yapı, Memlüklü döneminde yapıldığı düşünülen Antakya Ulu Camii (1271) en geç tarihli eser ise Antakya Osmaniye Camii'dir (1895). Eserlerde genellikle kesme taş kullanılmıştır. Süslemeye plastik özellik katan renkli mermer ise, bir bezeme malzemesi olarak bu yörede (Hatay) öne çıkan unsur olmuştur. Ahşap malzeme daha çok minarelerin şerefe kısmını şekillendirmiştir. Bu çalışmada, camilerin süslemeleri detaylı bir şekilde tanıtılarak değerlendirme bölümünde güney illerindeki şehirlerde ve Suriye'deki yapılarda benzer motifler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The plan and architecture of 18 mosques were briefly introduced in this work named Stone Ornomentation İn Hatay Mosques and Masjids. The exıstıng buildings have been researched in detail together with their material and technical features. The region has been exposed to earhquakes in the past due to its location on the Eastern Anatolian Fault Line. That is why the mosques have undergone an occasional repair and have caused unconscious interventions. Antakya Ulu Mosque (1271), which was thouhgt to have been build during the Mamluk period, is the earliest structure of the buildings that restriction in the work. Dimension stone is used generally in the works. Colored marble, which adds plastic feature to ornaments, has become an prominent element in this region (Hatay) as a decoration. The wooden material mostly shaped the cheers section of the minarets. İn the study, the ornaments of the mosques were introduced in detail and the smilar the designs were compared in the cities southern provinces and Syrian in the structures. The works has been done until recently, the construction within the position are not taken detail in terms of decoration. This lack of has been tried to be stutied and reserved in detail.