Hatay ilinde turizme açık cami,kilise, farklı ibadethaneler, müze ve bazı turistik yerlerde radon gazı ölçümü
Radon gas measurement in the province of hatay in mosques which open to tourism, churches, different churches, museums and some tourism attractions
- Tez No: 456409
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hatay ilinde yürütülen bu çalışmanın amacı, belirlenen turistik ve tarihi mekânları ziyarete gelen ve bu mekânlarda çalışan insanların maruz kaldığı radon gazı miktarını belirlemek ve bu gazın uzun süre solunduğu takdirde insan sağlığı açısından tehlikesine dikkat çekebilmek ayrıca halkı radon gazı hakkında bilinçlendirmektir. Bu çalışma çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen ve dünyaca tanınan Hatay ili sınırlarındaki cami, kilise, müze, farklı ibadethanelerde yürütülmüştür. Bu binalara CR-39 karbon dedektörleri yerleştirilmiştir. Yerleştirilen dedektörler 2 ay süre ile bu binalarda muhafaza edilmiştir. Detektörlerde bulunan filmlerin üzerinde Radon 'un bozunma ürünlerinin yaptığı alfa ışımaları sonucu izler oluştuğu gözlenmiştir. Film üzerinde oluşan bu izler daha görünür hale getirilerek bilgisayar ortamında sayılmıştır. Bu sayımlar doğrultusunda elde edilen konsantrasyon değerleri radonun akciğer kanseri riskini arttırıcı etkileri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre dünya genelinde izin verilen sınır değerler referans alındığında Hatay ilinde halka ve turizme açık bu yerlere gelen ziyaretçilerin ve bu yerlerde çalışanların radon gazı yüzünden akciğer kanserine yakalanma riski taşımadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study which was carried out in the province of Hatay is to determine the amount of Radon gas of which people are exposured working in this field and the people coming to visit tourist attractions and historical places and to able to draw attention to the danger to human health and to raise awareness about Radon gas in public. This study was carried out in mosques, churc, and museum, different places of worship in the province of Hatay which is world renowned and visited by many tourists. CR-39 carbon detectors are located to these buildings. Dedectors placed in these buildings were maintained for 2 months. On the films contained in the detector Radon were observed to occur scars which are caused by alpha rays which are made of the decomposition products. According to the obtained results, when the permitted limit values through the world get reference, it has been identified that the people coming to visit the place opened to the public and tourism in Hatay and working in these places don't have the risk of the developing lung cancer because of the Radon gas.