Türk basınında Vietnam Savaşı tartışmaları (1960-1975)
Debates of the Vietnam War on Turkish press (1960-1975)
  1. Tez No: 505210
  2. Yazar: EMRE ÖZÜBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dış politikada en çok işlenen konulardan biri olan Vietnam dünya kamuoyunda geniş yer kaplamış, hakkında sayısız yorum, inceleme ve kitap çıkmıştır. Amerikan emperyalizminin en sert şeklinin görüldüğü Vietnam'da çağının en büyük dramı ya-şanmıştır. Tarihi boyutları olan bir yenilgi ile Vietnam'ı terk eden ABD, Vietnam'da yıllar boyu tarihin gelişimini durdurmaya çabalamış ancak başaramamıştır. Dünyanın en büyük trajedilerinden birinin yaşandığı Vietnam'da, bu trajediden gerekli derslerin alınmaması, sorunun kökenlerinden kopulması, aynı boyutta tarihsel bir yanılgıya yol açmıştır. Etkileri günümüze kadar gelen ve hakkındaki tartışmalar hala sonuçlanamamış Vietnam Savaşı, uluslararası politikaları ve stratejileri doğrudan ya da dolaylı olarak hala etkilemeye devam eden bir olaydır. Bu tezin konusu 1960-1975 yılları arasında devam eden Vietnam Savaşı'nın Türk basınındaki etkilerini ve tartışmalarını araştırmak ve incelemektir. Çalışmanın amacı Soğuk Savaş döneminde ve yakın dönem dünya tarihinde önemli bir yer işgal eden Vietnam Savaşı'nın Türk basınında nasıl ve ne şekilde ele alındığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
As one of the most widely held issues in foreign policy, Vietnam has occupied a great deal of space in the world public, and there have been numerous comments, reviews and books about it. In Vietnam, where th e most severe form of American impe-rialism is seen, the greatest drama of its time has been experienced. Having left Vietnam with a history of defeat, the United States has struggled to stop the develop-ment of history in Vietnam for years, but it has not succeeded. In Vietnam, where one of the world's greatest tragedy lives, the absence of the necessary lessons from this tragedy, the departure of the problem from its roots, will lead to a historical misconception at the same level. The Vietnam War, whose effects have not yet come to an end and the controversy about which has come to an end, remains a direct influence, either directly or indi-rectly, on international politics and strategies. The subject of this thesis is to investigate and examine the influences and debates of the Vietnam War in 1960-1975 on Turkish press opinion. The purpose of the study is to show how and how the Vietnam War, which occupied an important place in the Cold War era and in the recent world history, was dealt with in the Turkish press opinion.