Otomotiv sektöründe tedarik zincirinde yaşanan sorunların araştırılması: Sincan Organize Sanayisindeki tedarik zinciri model uygulaması
Investigation of the problems in the supply chain of the automotive industry: Supply chain model implementation in Sincan Organized Industrial region
- Tez No: 505220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde firmalar gelişen rekabet ortamında varlıklarını koruyabilmek, sürekli gelişerek müşteri beklentilerine daha hızlı, az maliyetli ve kaliteli ürün ve hizmetleriyle cevap verebilmek için Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) ilkelerinin önemini kabul etmişlerdir. TZY, tüm zincir üyelerini ve iş süreçlerini bütünleştirerek müşteri memnuniyetini maksimize ederken, aynı zamanda rekabet ortamında üstünlük sağlayacak entegre stratejiler ve sürekli iyileştirmeler bütünü olarak tanımlanmaktadır. TZY sonuçları, hammadde satın almasından başlayarak tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm süreçlerde görülmektedir. TZY 'de bulunan firmalar, zincir içerisindeki olumsuzluklardan ciddi derecede etkilenmektedir. Tüm performansların sürekli değerlendirilmesi ile iyileştirilmeleri gerekmektedir. Tedarik zincirinde sadece kurmak değil, yönetmek, üzerinde çalışmak ve sürekli gelişim sağlamak önemlidir. Satınalma birimince firma stratejileri kapsamında kalite, maliyet ve termin zamanları gibi başlıklar ışığında tedarikçilerin geliştirilmesi, performanslarının ölçülmesi, iyileştirmelerin önerilmesi ve dinamik yapının sürekliliği gibi hususlar değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu nedenle bütünleşik ve yalın performans değerlendirme sisteminin önemi artmakta, istenilenleri sağlayan modellerin nadir olduğu gözlemlenmektedir. SCOR modeli (Tedarik Zinciri Operasyonları Referans Modeli) 1996 yılında Tedarik Zinciri Konseyi (SCC) tarafından oluşturulan, her sanayi tipinde uygulanabilen, TZY yapısında oluşabilecek belirsizlik ve karmaşıklığı ortadan kaldırmayı amaçlayan aday bir stratejik modeldir. Modelde, şirketlerin aralarında veya tedarikçileri arasında kıyaslama, iyileştirme, geliştirme yapabilecekleri faaliyetlerde kullanılan standart proses tanımları, ölçütler ve terminolojiler bulunmaktadır. Çalışmada, otomotiv yan sanayide önde gelen bir firma için tedarikçilerin değerlendirmesi SCORcard modeli ile yapılmıştır. Amaç tedarikçi seçiminde en iyi analizin yapılıp mevcut satın almalardaki darboğazların giderilmesine yönelik iyileştirme çalışmalarının başlamasıdır. Toplamda 7 tedarikçinin verileri ile hazırlanan çalışmada, en çok sac tedariki yapılan TEDARİKÇİ-6 kodu ile anılan bir firma konusunda SCOR Modeli kapsamında performans değerlendirmesi, ihtiyaç ve önerileri analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler; tedarik zinciri yönetimi, SCOR modeli, SCORcard, performans değerlendirmesi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies have accepted the importance of Supply Chain Management (SCM) principles to protect their assets in a developing competitive environment and to be able to respond to customer expectations faster, less costly and with quality products and services. SCM is defined as a total of integrated strategies and continuous improvements that will maximize customer satisfaction by integrating all chain members and business processes while at the same time providing superiority in a competitive environment. The results of the SCM utility are seen in all processes from raw material procurement to consumer reach. Companies that are located in SCM are seriously affected by the negativity in the chain. All performances need to be improved by continuous evaluation. In the supply chain, it is important not only to build, but to manage, to work on, and to develop continuously. Within the scope of the company's strategies within the purchasing department, evaluations are made on suppliers such as quality, cost and term times in terms of development, measurement of their performance, suggestions for improvement and continuity of dynamic structure. For this reason, the importance of integrated and simple performance evaluation system increases, and it is observed that the models that provide the desired ones are rare. SCOR model (Supply Chain Operations Reference Model) is a candidate strategic model established by the Supply Chain Council (SCC) in 1996, aimed at eliminating the ambiguity and complexity that can occur in the structure of SCM, which can be applied to each type of industry. In the model there are standard process definitions, criteria and terminology used in activities that can benchmark, improve and develop between companies or suppliers. In the study, the evaluation of suppliers for a leading company in the automotive sub-industry was carried out with the SCORcard model. The aim is to start the optimization studies to make the best analysis in choosing suppliers and to eliminate the bottlenecks in existing acquisitions. In the study prepared with the data of 7 suppliers in total, performance evaluation, needs and suggestions were analyzed under the scope of SCOR Model for a company called SUPPLIER-6 code, which is mostly supplied with sheet metal. Keywords; supply chain management, SCOR model, SCORcard, performance evaluation.