II. Meşrutiyet Döneminde meşrutiyet karşıtı toplumsal hareketler (24 Temmuz 1908- 13 Nisan 1909)
- Tez No: 505219
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde II. Meşrutiyet'in ilanından 31 Mart Olayı'na kadar geçen süre içerisinde meşrutiyet ve İttihad ve Terakkiye karşı oluşan karşıt hareketler incelenecektir. Meşrutiyetin ilanı Osmanlı Devleti'nde büyük şenliklerle kutlanmış, ancak ilk üç ay geçtikten sonra, eleştirilmeye başlanmıştır. Bu karşıtlığın oluşumunda askerler, aşiretler, ulema, medrese talebeleri, gazeteciler, hamallar gibi değişik toplumsal kesimlerin etkisi olmuştur. Bu çalışma bu etkiyi teorik ve pratik olarak analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışmamızda karşıtlığın kaynakları ve bu kaynakların somut sonuçları olan olaylar üzerinde durduk. Ekim 1908'de başlayan toplumsal hareketler gittikçe şiddetini artırmıştır. Mart ayına gelindiğinde ise büyük bir toplumsal patlamaya neden olmuştur. 31 Mart ve benzeri isyanların patlak vermesinde ve çatışmaya dönüşmesinde bu kesimlerin önemli bir rolü olmuştur. II. Meşrutiyet'in doğurduğu büyük umutlar, bu isyanla beraber ümitsizliğe dönüşmüş ülke siyasetini de bir açmaza sürüklemiş ve bu tarihten sonra hiçbir şey normal seyrinde gitmemiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine during the period from the declaration of the Constitutional Monarchy II to the March 31 incident, opposition movements against the Constitutional Monarchy and the Committee of Union and Progress. The declaration of the Constitutional Monarchy was celebrated with great festivities in the Ottoman State, but after the first three months passed, it began to be severe criticism. In the formation of this opposition, the influence of different social groups such as soldiers, tribes, pundits, Moslem theological school pupils, journalists, porters played imported rules. This study aims to analyze this effect in terms of theoretically and practically. This dissertation aim to analyze the sources of the opposition and the events that have tangible consequences of these resources. The social movements that started in October 1908 have increasingly resorted to violence. This ended with, a massive social explosion. These groups played an important role in the outbreak in March 1909 and similar rebellions and their transformation into conflict. The great hopes of the The Constitutional Monarchy II dragged the politics of the country, which had turned into despair with this revolt, and after that date nothing went in its normal course.