Determination of radio coverage of GSM service areas for İstanbul
GSM servis alanlarının radyo kapsamalarının İstanbul için belirlenmesi
  1. Tez No: 50523
  2. Yazar: CENGİZ RİVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hareketli haberleşme için Küresel Sistem (GSM) Avrupa'da geliştirilmiş ancak tüm dünyaya yaygınlaşmıştır. GSM sayısal ve hücresel hareketli haberleşme şebekesidir. Hücresel haberleşme şebekeleri frekansın tekrar kullanılması prensibine dayandığından hücre planlaması için baz istasyonlarının yerlerini ve çıkış güçlerini en uygun belirlemede kaplama alanı tahmini çok önemli bir konu olmaktadır. Bu sebeple yıllar boyunca iletim yolu zayıflamasını tanımlayan deneysel ve teorik yaklaşımlı modeller geliştirilmiştir. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak arazi yapısına göre noktadan noktaya tahmin yapan modeller ortaya çıkmış ve çıkmaktadır. Bu modeller genellikle deneysel ve teorik yaklaşımlı metod veya modelleri tekbaşına veya birlikte kullanmaktadır. Bu tezde radyo dalgalarının iletim yolu zayıflamasını tanımlayan modeller incelenmiş ve kaplama alanı tahmini yapan bu modeller bilgisayarda kodlanarak modeller arasında karşılaştırma yapmaya izin veren bir bilgisayar programı yazılmıştır. İstanbul'un topoğrafik yapısını mümkün olduğunca çok yansıtan bir alan seçilerek bu alandaki üç sektörlü GSM yer istasyonu için bilgisayar simulasyonu yapılmıştır. Aynı bölgede bir dizi alan şiddeti ölçümleri gerçekleştirilmiştir, ölçüm ve simulasyon sonuçlarının karşılaştırılması yardımıyla İstanbul için iletimde etkin parametrelerin ve modellerin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Global System for Mobile communication (GSM) is developed in Europe but spread all around the world. It is a digital, cellular mobile network. Since a cellular network depends on the frequency re-use principle, coverage prediction is a very important concept in order to determine optimum base station location and output power for cell planning. Therefore throughout the years empirical and theoretical models that calculate propagation path loss are developed. In relation to computer technology improvement, the models which make point-to-point prediction according to the terrain information have come out. These models generally apply the empirical and theoretical methods or models individually or together. In this thesis, the models which define the propagation attenuation of radio waves are discussed and with the help of these models, a computer program is developed coding these prediction models together enabling the comparison of models. Choosing a site that represents the general terrain features of Istanbul as much as possible, a computer simulation is performed for the three-sectored GSM base station in this site. In the same simulated area, a series of field strength measurements are realised. By the help of the comparison of the measurement and the simulation results, effective parameters and models in propagation are tried to be determined for Istanbul.