Redesigning the MC68000 using VHDL
MC68000'in tekrar tasarımlanması
- Tez No: 50524
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, MC68000 mikroişlemcisini elimizdeki verilere dayanarak tekrar tasarımladık. İç yapısı, bilinen bilgisayar sistem mimarisine dayanılarak gerçeklenmiş ve bir mikro kod işlemi yaratılmıştır. Tipik MC68000 komutları mikro kod olarak yazılmış ve benzetimi yapılmıştır. Başka bir hedef, VHDL isimli donanım tanımlama dilini Bilgisayar Destekli Elektronik Tasarım Laboratuarı'mız içinde daha verimli kullanılır hale getirmektir. Donanım konusunda ise, bu tümleşik devrenin iç yapısı diğer devrelerde de kullanılabilir. Yazılım açısından, yaratılan mikro kod platformu istenen bir komutun yazılıp tümleşik devreye yerleştirilebilmesine imkan tanır. Tasarım, cihazın gerçek yaşam değerlerini hedefleyen benzetimini içermektedir fakat aynı zamanda yazılım paketindeki programları kullanarak tümleşik devre üretimine de izin vermektedir. Tez, Sunsparc2 iş istasyonu üzerinde, Mentor Graphics şirketinin v.8.4.1 tipindeki bilgisayar destekli tasarım programlarında yapılmıştır. Europractice ES2 bir mikron teknolojisi, gelecek adımlar dikkate alınarak genel kıstas olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, a specific microprocessor (MC68000), is redesigned depending on its declared but still uncompleted data. The internal structures are implemented on a common computer system architecture base and a micro code process is created. Micro codes for typical MC68000 instructions are written and simulated. Another target is to use a specific hardware description language, (VHDL) and utilize it for Electronic Computer Aided Design Lab (ECAD) staff for further use. As an hardware aspect, the core of this IC can be used for other chips and on the software side of the thesis, the generated micro code platform can be modified for future instruction creation. Design concept includes the simulation of the device, aiming the real life results but also the design is in a custom frame that opens the way of chip layout creation. Mentor Graphics' v.8.4. 1 computer aided design tools on a Sunsparc2 workstation are used. Europractice ES2 one micron CMOS target technology is taken as a general frame through the design for the future steps on the related tools.