The Use of deformed derivatives in field theory
Deforme türevlerin alan teorisinde kullanımı
- Tez No: 50522
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Deforme olmuş türev operatörlerinin quantum mekaniğinde ve quantum alan teorisinde uygulamaları araştırılmıştır. Deforme olmuş türev operatörlerinin kullanılmasındaki amaç bu yaklaşımın quantum alan teorisindeki sonsuzlukları giderebileceği olasılığıdır. Bir boyutlu uygulamalarda q-salınımcısı, özel görelilik ve fark operatörleri arasında bir bağ olduğu gösterilmiştir. Üç boyutta deformasyonla spinin doğal olarak elde edildiği ve Coulomb potensiyelinin her yerde regüler olduğu gösterilmiştir. Son olarak, dört boyutlu alan teorisinde sonsuzlukların formel olarak kaybolduğu ifade olunup örnek olarak
Özet (Çeviri)
IV Abstract The use of deformed derivatives in quantum mechanics, and in quantum field theory is studied. The motivation is that the deformed derivative approach should remove the divergences present in the loop diagrams of the interacting fields. In one dimension it is shown that there is a connection between q-oscillators, special relativity and difference operators. In three dimensions it is shown that the deformed derivative approach automatically brings in the spin phenomena, and that the deformation makes the Coulomb potential regular everywhere. Finally four dimensional field theory is shown to be formally free of infinities. As an example the first order correction to the propagator of the