Social interaction anxiety among university students: The role of risk and protective factors
Üniversite öğrencilerinde sosyal etkileşim kaygısı: Risk ve koruyucu faktörlerin rolü
- Tez No: 505241
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel yeniden değerlendirme, dışavurumsal bastırma, ruminasyon ve anksiyete duyarlılığından oluşan bir modelin sosyal etkileşim kaygısını yordamadaki rolünü bilinçli farkındalık ve yaşantısal kaçınma dolaylı etkisiyle test etmektir. Çalışmaya toplam 645 (296 kız, 349 erkek) lisans öğrencisi katılmıştır. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Sosyal Etkileşim Kaygısı Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı Indeks-3, Kabul ve Eylem Anketi-II ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. YEM analizi sonuçları modelin lisans öğrencilerinin sosyal etkileşim kaygısını anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Doğrudan etkiler bağlamında bilişsel yeniden değerlendirme, dışavurumsal bastırmave anksiyete duyarlılığının sosyal etkileşim kaygısı ile anlamlı direk bir ilişkide olduğu; ruminasyonun ise sosyal etkileşim kaygısını doğrudan yordamadığı bulunmuştur. Dolaylı etkiler bağlamında bulgular, dışavurumsal bastırma, ruminasyon ve anksiyete duyarlılığının bilinçli farkındalık aracılığıyla sosyal etkileşim kaygısı ile pozitif bir ilişki içinde olduğunu gösterirken, bilişsel yeniden değerlendirmenin bilinçli farkındalık aracılığıylasosyal etkileşim kaygısı üzerindeanlamlı bir etkisi olmadığına işaret etmiştir. Diğer dolaylı etkilerise, yaşantısal kaçınmanın bilişsel değerlendirme, ruminasyon, anksiyete duyarlılığı ve sosyal etkileşim kaygısı arasındaki ilişki üzerinde anlamlı düzeyde dolaylıetkisi olduğunu göstermiştir. Dışavurumsal bastırmada, yaşantısal kaçınmanın dolaylı etkisine yönelikanlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Çalışma bulguları önerilen modelin lisans öğrencilerindeki sosyal etkileşim kaygısı varyansının %36'sını açıkladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to test a proposed model investigating the role of cognitive reappraisal, expressive suppression, rumination, and anxiety sensitivity in predicting social interaction anxiety through the indirect effect of mindfulness and experiential avoidance. A total of 645 (296 female, 349 male) undergraduate students participated in the study. Data collection instruments were the Demographic Information Form, Social Interaction Anxiety Scale, Emotion Regulation Questionnaire, The Ruminative Response Scale, Anxiety Sensitivity Index-3, Acceptance and Action Questionnaire-II and Mindfulness Attention Awareness Scale. The SEM analysis revealed that the tested model significantly predicted social interaction anxiety of undergraduate students. In relation to direct effects, the relationships between cognitive reappraisal, expressive suppression, and anxiety sensitivity to social interaction anxiety were found significant; while rumination did not predict social interaction anxiety. The findings showed that expressive suppression, rumination, anxiety sensitivity had a positive relationship with social interaction anxiety through the indirect effect of mindfulness; while cognitive reappraisal did not show significant results on social interaction anxiety through the indirect effect of mindfulness. Experiential avoidance had significant indirect effects on the relationhsips between social interaction anxiety and cognitive reappraisal, rumination, and anxiety sensitivity; while expressive suppression did not indicate any significant relationship. The findings of the study showed that the proposed model explained 36% of the variance in social interaction anxiety among undergraduate students.