Türkiye'de seçmen davranışları: Güneydoğu Anadolu incelemesi
Voter behavior in Turkey: Southeastern anatolia research
  1. Tez No: 505246
  2. Yazar: MAHİR ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Temsili demokrasilerin vazgeçilmez unsurları; seçmen, siyasi partiler ve belli aralıklarla yapılan seçimler olarak sıralanabilir. Seçimler hem siyasi partilerin geleceği ve hem de toplumun geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Gerçekleşen seçimler sonucunda ülkenin ya da kentin idari yönetiminin elde edilmesi siyasi partiler için hayati öneme haiz olduğundan siyasi partiler seçmeni etkilemek zorundadır. Buna mukabil seçmenler de kendi faydalarını gerçekleştirmek için adayları ve/veya siyasi partileri baskı altında tutmaya çalışırlar. Oy kullanma hakkının yaygınlaşması sonucu seçmen tercihleri hususu incelenme alanı bulmuştur. Seçimlerde oy kullanan seçmenler, tercihlerini belirli dinamiklere bağlı olarak ortaya koyarlar. Seçimler vasıtasıyla seçmenler karar alıcıları; partiye taraftar olma, seçim kampanyalarından etkilenme, adaylara sempati duyma, aile, aşiret, parti sadakati, ideolojik, ekonomik, sosyo-kültürel ya da diğer itici veya çekici faktörlerden dolayı seçerler. Seçmen davranışları hususunda yapılan ilk araştırmalar daha ziyade partilerin kazanacakları sandalye sayısına endeksli iken daha sonra seçmenin karar verme süreçleri ve bu süreçte seçmeni etkileyen unsurlar ele alınmaya başlanmıştır. Ülkemizde seçmen davranışlarını ölçmeye yönelik birçok anket (kamuoyu araştırma) firması tarafından, özellikle 2000'li yıllar sonrası, birçok araştırma yapılmıştır. Ancak akademik olarak çalışmaların yaygınlaşması yeni sayılır. Yapılan akademik araştırmaların önemli bir kısmı tek il ölçeğinde araştırma yapmış ve genellikle seçmenin tercihini etkileyen unsurlardan bir tanesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışma, seçmen davranışları üzerinde etkili olan motivasyonları belirlemek ve söz konusu motivasyonların etki düzeylerini saptamaya yöneliktir. Yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyleri gibi demografik özellikler ile aşiret ve tarikat üyeliği, coğrafya, anadil kullanımı, çıkar grubu, ekonomi politikaları, iletişim araçları, propaganda ve özellikle mezhep, göç/zorunlu göç ile etnik köken değişkenlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki seçmen davranışlarını şekillendirmedeki etki düzeyi belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The indispensable elements of representative democracies can be listed as voters, political parties and elections made at regular intervals. These elections have an influence on both the future of the political parties and on the future of the society. As a result of the elections, ensuring power in ruling the country or the city is vitally important for political parties; therefore, political parties have to affect voters Because of this reason, voters also try to keep candidates and / or political parties under pressure to realize their benefits. Because of the prevalence of the right to vote, voting preferences matter has been found the area of examination. The voters who vote in the elections set their preferences according to certain dynamics. Voters base their preference about the decision makers through elections in consideration with party supporting, influence due to election campaigns, sympathy for candidates, family, tribes, party loyalty, ideological, economic, socio-cultural or other repulsive or attracting factors. The first researches on voter preference were more indexed to the number of seats that the parties would win, but later on the decision making process of the voters and the factors affecting the electorate started to be taken into consideration. Many questionnaires have been conducted by many survey firms in the post-2000 years to assess voter behavior in our country. However, academic dissemination of these studies is relatively new. A significant part of the academic research conducted has been conducted on a single provincial scale, and they have mainly focused on one of the elements that affect the choice of the electorate. This study aims to determine the motives that are effective on voter behavior and to determine the levels of effect of these motives. Demographic characteristics such as age, gender, education and income levels, and tribal and sectarian membership, geography, mother tongue use, benefit group, economic policies, communication tools, propaganda and especially sectarian, immigration / forced migration and ethnicity variables are important factors for affecting voter behavior in Southeast Anatolia and the level of effect of those variables will be tried to be determined.