Türkiye'de 1980 sonrası uygulanan iktisat politikalarının ücret düzeylerine olan etkisi
Effects of economic policies after 1980 in Turkey on wage levels
- Tez No: 505245
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın temel problematiği dünya üzerindeki iktisadi dönüşümden ücretlilerin nasıl etkilendiğidir. Çalışanların çoğunluğunu oluşturan ücretlilerin ve ücretlerin toplum için hayati öneme haiz olmasından dolayı bu alanda yapılacak çalışmalar da gerek gelir dağılımı açısından gerekse de piyasanın işlemesi açısından önemlidir. Çalışma, Türkiye'deki ücretlilerin neo-liberal politikalardan ne yönde etkilendiğini bulmaya yöneliktir. Politikaların etkisinin yönünü ve miktarını tespit edebilmek için dışa açıklık ve enflasyon üzerinden teste tabi tutulmuştur. Nihayetinde yapılan çalışma göstermiştir ki, dışa açıklık ücretlere negatif etki etmekteyken, enflasyonun ücretlere olan etkisi pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Main problematique of this work is effects of the global economical changes on the paid workers. Academical works releated to this field of research are extremely important due to their focus on the wages and paid workers who are standing as the majority of the working population. As the liberalizm takes a major place on global economy, neo-liberal approach to the wages and paid workers became a matter of discussion. This study is intended to find out how wage workers in Turkey affected by the neo-liberal policies. It has been tested on openness and inflation to determine the direction and amount of policy effects. The result is seen as the openness has a negative effect on the wages but the inflation's effect on the wages is positive.