Abdominal cerrahi girişim sonrası insizyon bölgesine uygulanan soğuk terapinin ameliyat sonrası ağrı ve analjezik kullanımına etkisi
The effect of cold therapy applied to the incision area after abdominal surgery on postoperative pain and analgesic use
  1. Tez No: 505320
  2. Yazar: BURCU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hastaneler, Hemşirelik, General Surgery, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma; abdominal cerrrahi girişim sonrası insizyon bölgesine uygulanan soğuk terapinin ameliyat sonrası ağrı ve analjezik kullanımına etkisini incelemek amacıyla kontrollü ve deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini; bir üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastanesinin Genel Cerrahi, Acil Cerrahi ve Üroloji Kliniklerinde Eylül 2015- Ocak 2016 tarihleri arasında, abdominal cerrrahi girişim geçiren hastalar; örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 hasta oluşturdu. Etik kurul ve kurum izni alındı. Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan Hasta Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği-GKÖ (Visual Analog Scale-VAS), Ağrı Değerlendirme Formu ve Yaşam Bulguları Kayıt Formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı özelliklerde ortalama, sayı, yüzde; parametrik verilerde t testi, ANOVA, Pearson korelasyon; non-parametrik verilerde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman Korelasyon testleri kullanılırken, VAS ağrı ölçümlerinin değerlendirilmesinde Wilcoxon ve Friedman Testleri kullanıldı. Deney grubundaki hastaların abdominal cerrahi girişim sonrası (1.saat ameliyat bitiminde pansuman yapılmasını takiben, sonrasında 2.ve 8. saatlerde) insizyon bölgesine 20 dakika süreyle soğuk terapi uygulandı, kontrol grubundaki hastalar ise servis rutinine bırakıldı. Araştırma sonucunda, ameliyat sonrası 1. saatte yapılan ölçümlerde deney ve kontrol grubu arasında VAS ağrı düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), deney grubunda uygulama öncesi ile uygulama sonrası VAS ağrı düzeyi arasında hem 2. saat, hem de 8. saat ölçümlerinde istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı farklılık olduğu (p=0,05), uygulama sonrası 1. saatten 8. saate doğru ağrı düzeyinin anlamlı derecede azaldığı (p=0,001), kontrol grubunda da azalma gözlendiği ancak bu azalmanın deney grubundaki kadar ileri derecede anlamlı olmadığı (p=0,024) bulundu. Deney ve kontrol grubunda kullanılan analjezik türüne göre hastaların VAS ağrı ölçümlerinden aldığı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, abdominal cerrrahi girişim sonrası insizyon bölgesine uygulanan soğuk terapinin, ameliyat sonrası ilk 8 saatte akut ağrı şiddetini azalttığı ancak analjezik kullanımına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This is a controlled and experimental research planned study is made to analyze cold therapy applied to the incision area after abdominal surgery was the effect on postoperative pain and analgesic use. Patient population of the research was made up of the patients who had abdominal surgery between September 2015 – January 2016 in an university-affiliated education and research hospitals' General Surgery, Emergency Surgery and Urology Clinics. Sample for the research was made up 60 patients (according to the result of power analysis) who had abdominal surgery and who are in conformity with the research criteria and accepted to participate in the research. Data was collected through“Patient Information Form”which is prepared by the researcher to fit for the purpose. Visual Analogue Scale-VAS will be used to measure the level of pain before and after cold therapy and data will be saved in Pain Assessment Form and Vital Signs Recording Form. In the evaluation of data, mean, number, percentage in descriptive properties; t test, ANOVA, Pearson correlation were used in parametric data; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman Correlation tests were used in non-parametric data; Wilcoxon and Friedman tests were used in evaluating VAS pain measurements. Cold therapy was applied to the study group patients' incision area for 20 minutes after the abdominal surgery (1st hour at the end of the operation after dressing then 2nd hour and 8th hour) and the patients in the control group were left in the service routine. In the research, it was determined that, there were no statistically significant difference between the study and control groups in the VAS pain measurements performed at the postoperative 1st hour (p> 0,05). In the study group, there was a statistically significant difference between pretreatment and posttreatment 2nd and 8th hours VAS pain level (p = 0.001). There was no statistically significant difference in VAS pain level at the pretreatment 1st, 2nd and 8th hours in the study group (p> 0,05). There was not advanced significant decrease in the control group (p = 0.024), while there was an advanced significant decrease in the pain level from the posttreatment 1st hour to the 8th hour in the study group (p = 0.001). There was no statistically significant difference between the study and control groups VAS pain measurements of the patients according to the analgesic used in (p> 0,05). Consequently, it was determined that the cold therapy is an effective and safe method of decreased the severity of acute pain in the first 8 hours after abdominal surgery but did not have a statistically significant effect on the analgesic use.