Kasaplık (broyler) piliçlerde değişik protein ve ilave yağ düzeylerinin abdominal yağ depolanmasına etkisi
- Tez No: 1734
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Broiler piliçlerde değişik protein ve ilave yağ düzey lerinin abdominal yağ miktarına etkisini araştırmak için 8 hafta süren iki ayrı deneme düzenlenmiştir. Sünlük broiler tipi Hubbörd civcivlerle ve tam şansa bağlı deneme planı düzeninde yapılan birinci denemede % 22, % 23, % 24, % 25 ve % 26 protein düzeylerinden oluşan ras yonlar kullanılmıştır. Ad libitum olarak uygulanan rasyonlar 3 kez replike edilmiş ve her muamele erkek ve dişi piliçler olarak ayrılmıştır. İkinci deneme, beş farklı (% 0*, % 1, % 2, % 3 ve % 4) ilave yağ düzeyini kapsayan rasyonlarla 3 kez replike edil mek suretiyle bir günlük Hubbord tipi broiler civcivlerle yürütülmüştür. Bu deneme de, tam şansa bağlı deneme planına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir : A. Değişik Protein Düzeyleri Uygulanan Denemeye İliş kin Sonuçlar 1.
Özet (Çeviri)
.-, ^SUMMARY Two experiments, were conducted in order to determine the effects of varying protein levels and supplementary fat levels on abdominal fat pad weight and abdominal fat percentage in broiler chickens. First experiment were involved a day old broiler type Hubbord chicken and lasted eight weeks. Completely randomized design was used in this experiment. In the first experiment the dietary protein levels were 22 #, 23 %, 24 #, 25 % and 26 %. The rations were fed ad libitum and all the treatments were replicated three times for both males and females. The second experiment was conducted with a day old broiler type Hubbord chicken and lasted eight weeks. Completely randomized design of dietary treatments involving five difeerent levels (0 #, 1 %, 2 %, 3 %, and 4 %) of supplementary fat were used in this experiment. Experimental ration have been replicated three times for both males^and^femâles The results obtained from these studies are as follow: A. The results relative to pretein levels 1.