III. Selim döneminde eski (Kadim) - yeni (Cedid) çatışması ve nizam-ı cedid programına yansıması
The conflict between old (Kadim) and new (Cedid) in Selim III period and its reflection to nizam-i cedid progamme
  1. Tez No: 505358
  2. Yazar: YUSUF ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nde III. Selim döneminde oluşturulan Nizam-ı Cedid programının ortaya çıkışında ve uygulanması sırasında eski (kadim) ve yeni (cedid) çatışması değerlendirilmeye çalışılmıştır. Devletin batıya açılma girişimi içinde olduğu bu dönemde Nizam-ı Kadim'i savunanların III. Selim'e, yanındaki ıslahatçı kadroya ve yapılmak istenen ıslahatlara karşı olan tutumları açıklanmış böylece yenilikçi padişah III. Selim'in ıslahatlarını gerçekleştirmeye çalışırken karşılaştığı zorluklar gözler önüne serilmiştir. Bunun yanında Nizam-ı Cedid ile ıslah edilmesi planlanan alanlarda yapılan düzenlemelerden bahsedilmiş ve ıslahatların neden istenilen başarıya ulaşamadığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conflict between the old (kadim) and the new (cedid) during the emergence and implementation of the Nizam-ı Cedid program, which was created during the era of Selim the Third in the Ottoman State, is evaluated. The attitude of the defenders of Nizam-ı Kadim against Selim the third, reformist cadre supporting him and his reforms to be made, in a period when the state was in an attempt to open to the west, have been explained so the difficulties this innovative sultan, Selim the third, faced while trying to realize his reforms have been revealed.Besides, the regulations made in the areas planned to be remediated with the Nizam-ı Cedid are mentioned and the reasons why the reforms could not reach the desired success has been mentioned.