Latife Tekin'in romanlarında doğa ve insan ilişkisi
Nature and human relationship in the novels of Latife Tekin
- Tez No: 505366
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GONCA GÖKALP ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Doğa ve insan arasındaki ilişki tarihin başlangıcından beri birçok farklı aşamadan geçerek bugüne gelmiştir. Bugünün dünyasında ise doğa, insan tarafından tüketilir ve dönüştürülür olmuştur. İnsanlığın tarihin başlangıcında doğayla kurduğu ilişki giderek aşınmış ve zamanla insan merkezli düşünce hâkim duruma gelmiştir. Bu çalışmada insan merkezli gelişen doğa düşüncesi ve onun karşısında yer alan düşünme biçimleri etik, doğanın diyalektiği, toprak etiği gibi kavramlar çerçevesinde Latife Tekin'in eserleri bağlamında değerlendirilmiştir. 1980 sonrası Türk romanının önemli yazarlarından Latife Tekin'in Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları, Ormanda Ölüm Yokmuş, Unutma Bahçesi ve Muinar romanları geliştirdikleri doğa duyarlılığı açısından değerlidir. Latife Tekin'in bu eserleri insan doğa ilişkisinin köklerinden, doğa düşüncesinin insan merkezli gelişimine, sınıf farklılığı ve yoksulluğun doğanın tüketilişi odağında derinleşen yapısına kadar birçok meseleye göndermelerde bulunur. Tüm bunlar ışığında bu çalışma Latife Tekin'in eserlerindeki doğa-insan ilişkisine ve doğa duyarlılığının çok boyutlu yapısına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the time immemorial, the relationship between nature and humanity exists in many different phases. In today's world, nature has become something that is both consumed and transformed by human beings. The relationship that humans have had with nature since the beginning has gradually been worn down and anthropocentrism has become dominant. In this study, anthropocentristic thinking of nature and contradictory perspectives to this thinking are evaluated around concepts like ethics, dialect of ecology, and land ethics in the scope of Latife Tekin's works. Latife Tekin, who is one of the eminent authors of the Turkish novel-writing after 1980, has produced valuable novels developing nature sensitivity as seen in Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları, Ormanda Ölüm Yokmuş, Unutma Bahçesi and Muinar. Focusing on the consumption of nature, these works of Latife Tekin points out many problems including the roots of the between human and nature relationship, anthropocentristic development of the conception of nature, class differentiation and poverty. In the light of the points mentioned above. this study examines multi-dimentional structure of nature sensitivity in Latife Tekin's novels.