Body politics in Angela Carter's works
Angela Carter'ın eserlerinde kadın bedeninin iktidarı
- Tez No: 505365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SABANCI UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, Angela Carter'ın eserlerinde kadın bedeninin iktidarını, cinsiyet çalışmaları ve politik anlatılar olarak incelemektedir ve kadınların, mitolojiden arındırılmış olarak yeniden tasvir edilişlerini savunmaktadır. Bu tez, erkek egemen sistemin kadınlar için yıkıcı olan görünüşünün mitolojinden arındırılarak eleştirilebileceğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma Angela Carter'ın The Heroes and Villains, The Sadeian Woman, The Passion of New Eve adlı eserlerinde ve The Bloody Chamber eserindeki yeniden yazılmış seçili metinlerarası hikâyelerinde, kadın karakterlerin beden politikalarını (bedenlerinin iktidarlarını) inceleyecektir. Bu çalışma, kadının ve kadın bedeninin otonom güçlendirilmesini göstermek için Angela Carter'ın, mitolojiden ve felsefeden arındırılmış olarak yeniden yorumlanış işlemlerini tartışmayı hedeflemiştir. Bu çalışmada teorik çerçeve, cinsiyet ve beden politikaları üzerine kurulu olacaktır. Aynı zamanda, bu çalışma, Angela Carter'ın, eserlerinde ve yeniden yazılmış peri masalları ve kısa hikâyelerinde, yeni bir kadın bedeninin iktidarını bulmak adına ataerkil ideolojiyi yıkmak, mitolojiden arındırmak ve yeniden düzeltmek için kullandığı metinsel, metinlerarası ve taktiksel yöntemleri araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation scrutinises body politics in Angela Carter's works with an approach to gender studies and politics, and it argues demythologised representations of women. This dissertation argues that androcentric system's subversive panorama for women is able to be critiqued through demythologisation. On this basis, this study will explore body politics of female stereotypes in Carter's works entitled: The Heroes and Villains, The Sadeian Woman, The Passion of New Eve and selected rewritten, intertextual stories in The Bloody Chamber. This study thus aims to discuss demythologising and dephilosophising processes of Carter to show the female body empowerment. In this study, there will also be the theoretical framework built on gender and body politics. Apart from that, this study also explores the textual, intertextual and tactical strategies employed by Carter in order to subvert, demythologise and revise the patriarchal ideology in her works and re-written fairy tales and short stories to come up with the new female body politics.