The Design and construction of an autonomous vehicle with ultrasonic sensors
Ultrasonik ses duyucuları kullanarak kendi kendine gidebilen robot-taşıtın tasarım ve gerçeklenmesi
- Tez No: 50537
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAĞMUR DENİZHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ULTRASONİK SES DUYUCULARI KULLANARAK KENDİ KENDİNE GİDEBİLEN ROBOT-TAŞITIN TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Bu tezin amacı, hareketli robot taşıtlarda 'yön bulma', 'engel sakınma', 'yol ve rota planlaması' üzerine hazırlanmış algoritma ve programların test edilebilmesi amacı ile kullanılabilecek bir robot taşıtın tasarımı ve gerçekleştirilmesidir. Robotlarda yön bulma, ultrsonik mesafe ölçümü, robot hareketlendirici elemanların kullanılması, özellikleri, mikroışlemcilerle bağlaştınlma yöntemleri gibi konular üzerinde çalışımıştır. Bu konular üzerinde hazırlanmış yazılım ve donanım bu tez içerisinde anlatılmaktadır. Bunların hepsi tasarlanan robot taşıtta kullanılmak için düşünülmüş olmakla birlikte bazıları daha optimum çözümler bulunabilmiş olması nedeniyle kullanılmamıştır. Bilinmeyen yabancı bir ortamda yön bulma işlemini gerçekleştirmek için bir adım motoru ile 360° döndürülerek meydana getirilen sanal bir ultrasonik duyucu halkası kullanılmıştır. Adı geçen motor ve duyucular robot üzerine monte edilmiş durumda çalışırlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE DESIGN AND CONSTRUCTION OF AN AUTONOMOUS VEHICLE WITH ULTRASONIC SENSORS. The objective of this project is to implement the design and construction of a mobile robot which is suitable for testing any software written in assembly on 'Collision avoidance', 'path planning' and 'motion planning'. Robot navigation, ultrasonic sensing, ultrasonic ranging, methods for driving & controlling different types of DC and stepper motors are studied. And various hardware and software are implemented and tested for optimum performance. Although all of these methods, hardware and software aren't used in my robot they're presented in these thesis in their fully working & tested versions. For navigation in an unknown environment, the information obtained from an virtual ultrasonic ring is used. That virtual ultrasonic ring is constructed by rotating a pair of ultrasonic sensors that are mounted on the robot by a stepper motor.