Soil nailing design, construction and monitoring
Zemin çivisi tasarımı, inşası ve aletsel gözlemlenmesi
- Tez No: 50538
- Danışmanlar: PROF.DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
VI ÖZET ZEMİN ÇİVİSİ TASARIMI, İNŞASI VE ALETSEL GÖZLEMLENMESİ Zemin çivisi şevlerin ve kazıların stabilizasyonu ve desteklenmesi için bir yerinde zemin takviyesi metodudur. Bu stabilizasyon tekniği mühendislerin halihazır zemini düşey ve yatay yapısal desteklerle etkili bir şekilde kullanmasını sağlar. Zemin çivisi klasik sistemler üzerinde bir çok teknik ve fiyat avantajlarına sahiptir. Bu sebeble, 1970'lerin ortasından beri dünya çapmda çeşitli mühendislik projelerinde geniş olarak kullanılmaktadır. Zemin çivisi inşa tekniği tasarım, inşa ve aletsel gözlem yönlerinden iki vaka analizi ile birlikte bu tezde teknik olarak incelenmiştir. Önerilen teknikler ve elde edilen sonuçlar tartışılmış ve şantiye tecrübeleri ile birlikte vaka analizlerinde kullanılmıştır. Vaka analizlerinden elde edilen aletsel gözlem sonuçlan tablo haline getirilmiş ve grovak (Trakya formasyonu) tipi zeminlerdeki zemin çivili duvarların en üst noktasındaki deplasman için bir ifade önerilmiştir. Bu tezde, zemin çivili duvarlar için vaka analizlerine dayanılarak yararlı bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOIL NAILING DESIGN, CONSTRUCTION AND MONITORING Soil nailing is a method of in-situ earth reinforcing technique to stabilize and to support engineering structures such as slopes and excavations. This stabilization technique allows the engineers to efficiently use of in-situ ground by providing vertical and horizontal structural support. Soil nailing (passive anchor) has many technical and economical advantages over conventional systems. Therefore, it has been used extensively in several engineering projects throughout the world since mid 1970's. Soil nailing construction technology has been inspected from design, construction and monitoring technical point of views with two case studies in this thesis. The proposed techniques and obtained results are discussed and presented with the experiments from construction site in the case studies. The obtained monitoring results of a case study are tabulated and an expression, which represents the maximum displacement at the top of the soil nailed walls, is proposed for greywacke type of soils (Trakya formation). In this thesis, it has been intended to provide a useful source for soil nailed structures based on case studies.