Üç farklı kuşaktaki evli kadın ve erkeklerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile aile işlevleri arasındaki ilişki
The attitude of three different generations of married women and men concerning gender roles and the relation between their family functions
- Tez No: 505374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmada; Y Kuşağı, X Kuşağı ve Bebek Patlaması Kuşağındaki evli kadın ve erkeklerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları, aile işlevlerini değerlendirme durumları ve aile işlevleri ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada; bireylerin toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Zeyneloğlu ve Terzioğlu (2011) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği; aile işlevlerini değerlendirmek amacıyla Epstein, Baldwin ve Bishop (1983) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Bulut (1993) tarafından yapılan Aile Değerlendirme Ölçeği (Family Assessment Device) ve bireylerin ailelerinde rol ve sorumluluk dağılımı ile karar verme biçimini incelemeye yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan kapalı uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler, Ankara ilinde ikamet eden 18-69 yaş arasındaki 600 evli kadın ve erkekten elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılanların %27,0'sini Y Kuşağı, %41,0'ini X Kuşağı ve %32,0'sini Bebek Patlaması Kuşağındakiler oluşturmaktadır. Her üç kuşakta da kadın ve erkeklerin sayısı birbirine eşittir. Y Kuşağı ve X Kuşağında“üniversite”; Bebek Patlaması Kuşağında“ilköğretim ve daha az”öğrenim düzeyine sahip olanlar önde gelmekte olup her üç kuşakta da erkeklerin öğrenim düzeyi kadınlardan yüksektir. Araştırmada her üç kuşakta, her iki cinsiyette ve tüm öğrenim düzeylerinde de bireylerin çoğunluğu“yemek yapma”,“ev temizliği”,“çamaşır ve bulaşık yıkama”,“ütü”ve“çocuk bakımı”nı“daha çok kadın”ların;“ev içindeki tamir işleri”ni ise“daha çok erkek”lerin yaptığını belirtmişlerdir.“Para kazanma”ve“faturaların ödenmesi”ni Y Kuşağı ve X Kuşağında eşiyle“birlikte”; Bebek Patlaması Kuşağında“daha çok erkek”lerin yaptığını belirtenler önde gelmektedir. Her üç kuşakta da“gelirin kullanımı”na eşiyle“birlikte”;“çocuk bakımı ve eğitimi”ne“daha çok kadın”ların karar verdiğini bildirenler ağırlık kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of X, Y, and Baby Boomer Generation married men and women towards social gender roles, their evaluations of familial functions, and the relationships between their attitudes towards the social gender roles and familial functions have been researched. In the study, to determine the attitudes of individuals regarding the social gender roles the Gender Roles Attitude Scale developed by Zeyneloğlu ve Terzioğlu (2011); to evaluate the familial functions Family Assessment Device developed by Epstein, Baldwin, and Bishop (1983) which was adapted to Turkish by Bulut (1993); to evaluate the individual's division of roles and responsibilities within the family and the decision making process close ended questions developed by the researcher, were used. Data was gathered from 600 married men and women living in the Ankara province between the ages of 18 and 69. According to the result of the study, of the respondents 27.0% were of the Y Generation, 41.0% were of the X Generation, and 32.0% were of the Baby Boomer Generation. In all three generations the number of men and women are equal. With respect to education, in the Y and X Generations more people have“college”level education whilst in the Baby Boomer Generation the dominant group has“primary education or less”. Across all generations the level of education of men are higher than that of women. Across all generations surveyed in the research, and in both genders and all levels of education, a majority of individuals have responded that“cooking”,“cleaning”,“washing the dishes and the clothes”,“ironing”and“childcare”were done“more by women”; whilst“repairs around the house”were done“more by men”. In the Y and X Generations,“earning money”and“paying the bills”were done“together”with the spouse; whilst in the Baby Boomer Generation a majority responded that these were done“more by men”. In all three generations“use of income”was decided“together”with the spouse whereas“childcare and education”was reportedly decided“more by women”.