Behavioural and discursive indications of male and female homosocial desire in Sarah Fielding's the adventures of David Simple, The Governess, Or the Little Female Academy and The History of The Countess of Dellwyn
Sarah Fielding'in the Adventures of David Simple, The Governess, Or the Little Female Academy ve The History of the Countess of Dellwyn adlı romanlarında eril ve dişil homososyal arzunun davranışsal ve söylemsel göstergeleri
  1. Tez No: 505375
  2. Yazar: NİLGÜN MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Sarah Fielding'in eserlerindeki kadın ve erkek kahramanlar arasındaki hemcins ilişkilerini eril ve dişil homososyal arzunun temsili olarak okumayı ve bununla ilgili göstergeleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Eve Kosofsky Sedgwick'in homoseksüellik ve homososyallik arasında kurduğu ilintiyi tartıştığı“homososyal arzu”adlı teorisi bu çalışmanın teorik alt yapısını oluşturmuştur. Çalışmada aynı zamanda Sedgwick'in kendi çalışmasında da tartışılan“evlilikte kadınların nesneleştirilerek mübadelesi”ve“arzu üçgeni modeli”gibi bazı temel kavramlar ele alınmıştır. Bu kavramlar ışığında Fielding'in belirtilen eserlerinde homososyal arzunun karakterlerin davranış ve söylemlerinde nasıl dışa vurulduğu analiz edilmektedir. İlk olarak, David Simple adlı eserde eril homososyal arzu, ana karakterin gerçek bir arkadaş bulma amacıyla çıktığı seyahatte bir erkekle homososyal bir ilişki oluşturma çabasında ortaya çıktığı görülmektedir. İkinci olarak, The Governess adlı eserdeki kadın karakterlerin, hiyerarşik olmayan arkadaşlıktan oluşan bir topluluk kurarak ve hemcinsleri arasındaki bu arkadaşlığa fazla değer vererek hikâyeler anlattıkları ve şeffaf iletişim sağladıkları kendilerine özgü bir ortam arayışı içinde oldukları gözlemlenmektedir. Son olarak, The History of the Countess of Dellwyn adlı eserde dişil homososyal arzu, kadın karakterin heteroseksüel ilişkilerindeki evlilik ve aldatma gibi olguları şekillendiren arzu üçgeni modelinde kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to investigate the same-sex relationships of male and female characters as significant representations of male and female homosocial desire in Sarah Fielding's fiction. This study adapts the concept of“homosocial desire”offered by Eve Kosofsky Sedgwick drawing on a continuum between homosexuality and homosociality. The thesis also considers the key concepts and figures such as“exchange of women in marriage”and“triangular desire”discussed in Sedgwick's work. Considering these concepts, this study analyses how“homosocial desire”is realized in the patterns of behaviour and discourse in the selected works of Fielding. Firstly, in David Simple the desire of the main character is revealed to promote a homosocial relationship with a male when he is seen to have set off a journey with the aim of finding a real friend. Secondly, the female characters in The Governess, are observed to search for a medium of their own in which they share stories and achieve transparent communication with mutual affection by constituting a community of equal friendship and overrating this friendship between the same sexes. Thirdly, in The History of the Countess of Dellwyn, female homosocial desire is portrayed within a triangular relationship of a female character that shapes her heterosexual relations through marriage and adultery.