Ekonomik ve kültürel sermaye bağlamında sosyal sınıfların farklılaşması: Ankara örneği
Differentiation of social classes in the context of economic and cultural capital: The case of Ankara
- Tez No: 505382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumda her bir sosyal sınıf kendi pratiklerini inşa eder ve yeniden üretirken, diğer sosyal sınıflar arasındaki ayrımı da oluşturmaktadır. Sosyal sınıflar arasındaki bu ayrım, ekonomik ve kültürel sermaye birikimlerinden bağımsız olarak gelişmemektedir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında farklı sosyal sınıflardan katılımcılar ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda sosyal sınıfların ekonomik ve kültürel sermayeleri temelinde nasıl bir farklılaşma gösterdiği, bu farklılıkların tüketim alışkanlıklarına, yaşam tarzına ve mekansal ayrışmaya nasıl yansıdığı Bourdieu'nün ayrım teorisinden destek alınan kuramsal çerçeve bağlamında betimlenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak Ankara'nın Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde ikamet eden katılımcılar ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılan araştırmada yirmi yedi katılımcı ile görüşülmüş, görüşmeler sonucunda sosyal sınıflar bağlamında yaşam tarzı, tüketim alışkanlıkları ve mekansal ayrışma kategorileri altında veri analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ekonomik ve kültürel sermayenin yaşam tarzı, tüketim alışkanlıkları ve mekansal ayrışma noktasında farklı sosyal sınıflar bağlamında gösterdiği farklılıklar değerlendirilmiştir. Bu araştırma ile sosyal sınıfların ekonomik ve kültürel sermaye farklılıkları temelinde tüketim alışkanlıklarında farklılıklar gösterdiği, yaşam tarzında farklılıkların mevcut olduğu, mekansal olarak kent içinde bir ayrışma sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In society, while each social class builds and reproduces its own practices, it also creates a distinction between the other social classes. This distinction between social classes does not develop independently of the economic and cultural capital accumulations of social classes. In this context, how the social classes differ on the basis of economic and cultural capital in the direction of the data obtained from interviews with participants from different social classes, how these differences are reflected in consumption habits and lifestyle differentiation, spatial segregation differences on the basis of economic and cultural capital in the context of the theoretical framework is attempted to describe and comment which is supported by Bourdieu's distinction theory. Using the qualitative research method, interviews were conducted with the participants of the Ankara Yenimahalle and Çankaya districts using in-depth interview technique. Twenty seven participants were interviewed and data analysis was carried out under the categories of life style, consumption habits and spatial segregation in the context of social classes as a result of these interviews. As a result of the research, the differences in the lifestyle, consumption habits and spatial diversity of economic and cultural capital in terms of different social classes have been evaluated. As a result of this research, social classes have reached a conclusion that their consumption habits differ on the basis of economic and cultural capital differences, that there are differences in lifestyle, and that there is a spatial segregation within the city.