Öğretmenlerin gömlek satın alma davranışları ve gömleklere yönelik geri dönüşüm konusundaki görüşleri: Konya örneği
Teachers' shirts purchasing behavior and recycling towards shirts opinions: Konya example
  1. Tez No: 505395
  2. Yazar: KARTAL MURAT AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sanayileşme, hızlı tüketim kültürü, nüfus artışı, küreselleşme, kentleşme ve teknolojik gelişmeler dünyaya ve insanlara kalıcı zararlar vermektedir. Özellikle 20. yy. ile birlikte giderek artan hızlı tüketimin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlara karşı bilinçli tüketicilerin ve sosyal toplum kuruluşlarının tepkileriyle tüm ürünlerin sürdürülebilirlik temelli bir anlayışla üretilmesi, insan sağlığına ve doğal çevreye uygun olması talep edilmeye başlamıştır. Sürdürülebilirlik temelli“Ekoloji ve Geri Dönüşüm”uygulamaları tüm sektörlerde olduğu gibi Tekstil ve Hazır giyim sektöründe de giderek etkili olmaktadır. Tekstil ve Hazır giyim sektöründeki atık çeşitlerinden biri olan tüketicinin kullanımı sonrası oluşan giyim eşyası atıklarının geri dönüşümü, yeniden kullanımı ve geri kazanımı araştırmanın ana unsurunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Konya da bulunan milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin gömlek satın alma davranışları ve gömleklere yönelik geri dönüşüm konusundaki görüşlerini belirlemektir. Betimsel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmanın evrenini, Konya ili merkez ilçelerde bulunan MEB'e bağlı okullarda görev yapan öğretmenler; örneklemini ise bu okullarda görev yapan ve rastlantısal olarak seçilen 373 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistiksel analizleri yapılmak üzere SPSS programına aktarılmıştır.Bulguların frekans ve yüzdelik dağılımları, cinsiyet değişkenine göre çapraz tablo analizleri, t-testi ve anova testleri yapılmış ve gerekli görülen test sonuçları ilgili kısımlarda verilmiştir.Araştırmaya göre öğretmenlerin, geri dönüşüm ve yeniden kullanım konusunu önemli görmelerine rağmen zamanlarının kısıtlı olması, dikiş bilgilerinin olmaması ve hazır giyim ürünlerinin ucuz olması gibi sebeplerle geri dönüşüm için gerekli faaliyetleri kendilerinin yapmak istemedikleri/ yapamadıkları/ yapmadıkları ancak geri dönüşümü sağlanmış bir ürünü satın alıp kullanabilecekleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization, rapid consumption culture, population growth, globalization, urbanization and technological developments cause permanent damage to the world and people. Especially with 20th century, it was demanded a sustainability based approach for the production of all products and a suitability for human and nature, by the reactions of conscious consumers and social community organizations, as opposition to negative results of increasing rapid consumption. Sustainability-based 'Ecology and Recycling' applications are becoming more and more effective in the Textile and ready made clothing sectors as well as in all sectors. The recycling, reuse and recovery of clothing which is appeared after the using of consumer that is one of the waste types in the Textile and Ready Made Clothing, is the main component of the research. The aim of this research is underlining the views of the teachers working at the schools connected to National Education Ministry in Konya, about behaviors of buying shirt and the recycling of shirts. The universe of this study in which the descriptive research method was used, was composed by the teachers workingat the schools connected to National Education Ministry in the central districts of Konya; and the sampling was composed by 373 teachers, working at these schools and chosen coincidentally. Survey form was used as data collection tool in the research. The data gotten from the research was conveyed to SPSS programme to make statiscally analyses. It was done the frequency and percentage distributions, cross table analysis according to gender variable, t-test and anova tests of the findings.