Millî Mücadele konulu romanlarda metinlerarası ilişkiler
Intertextual relations in novels whose subject is the National Struggle
- Tez No: 685650
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Bu araştırmayla, Millî Mücadele Dönemi'ni konu alan romanlarda metinlerarası ilişkilerin nasıl yer aldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada doküman analizi modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerine ise betimsel analiz yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmaya konu olan eserler Millî Mücadele Dönemi'ni konu edinen romanlar arasından seçilen Ateşten Gömlek, Yaban, Esir Şehrin İnsanları, Kurtlar Sofrası ve Sahnenin Dışındakiler adlı beş romandan oluşmaktadır. Eserler, metinlerarası yöntemlerden, ortak birliktelik ilişkileri (alıntı ve gönderge, gizli alıntı-aşırma, anıştırma), türev ilişkileri (yansılama-parodi, alaycı-gülünç dönüştürüm, öykünme) ve bu ilişkiler dışında değerlendirilen klişe-basmakalıp sözle, yan metinsellik unsurları esas alınarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda incelenen eserlerde metinlerarası ilişkiler açısından zengin bir içerikle karşılaşılmıştır. Yerli ve yabancı birçok yazar, şair, bilim insanı, filozof, müzisyen, ressam ve devlet adamına yapılan açık göndermeler tespit edilmiştir. Aynı zamanda eser göndermeleri bakımından da oldukça zengin bir içeriğe ulaşılmıştır. Araştırma konusu olan eserler, metinlerarası ilişkileri yoğun bir şekilde bünyesinde barındırdıklarından dolayı, metinlerarası okuma yaptırmak isteyen Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerine, öğrencilere, alanla ilgili araştırmacılara tavsiye edilebilecek nitelikte kaynaklardır.
Özet (Çeviri)
With this research, it has been tried to determine how intertextual relations take place in the novels about the National Struggle Period. Document analysis model was used in the research. The research data were obtained by descriptive analysis method. The works that are the subject of the research consist of five novels named Ateşten Gömlek, Yaban, Esir Şehrin İnsanları, Kurtlar Sofrası and Sahnenin Dışındakiler, which are selected from among the novels dealing with the National Struggle Period. The intertextual methods used while examining the works are common association relations (quote and reference, hidden quotation-plagiarism, allusion), derivative relations (reflection-parody, sarcastic-ridiculous transformation, imitation) and elements of paratextuality with stereotypical words evaluated outside of these. As a result of the research, a rich content in terms of intertextual relations was encountered in the examined works. Clear references to many local and foreign writers, poets, scientists, philosophers, musicians, painters and statesmen have been identified. At the same time, a very rich content has been reached in terms of references to works. The works that are the subject of the research are resources that can be recommended to Turkish and Literature teachers, students, and researchers related to the field who want to have intertextual reading, since they intensely contain intertextual relations.