Lise öğrencilerinin okul formalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Stating the high school students' views about school uniforms
  1. Tez No: 366265
  2. Yazar: SEHER AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA GÜLÇİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZ Bu araştırmanın amacı; Ankara'daki lise öğrencilerinin okul formalarına yönelik memnuniyet durumları ve sorunları ile ilgili görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara ilindeki ortaöğretim kurumlarının lise kısımları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise Ankara ilinde eğitim veren 6 farklı lisenin öğrencilerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 420 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, halen kullanılan lise formaları modellerinin ergonomik açıdan vücut ölçülerine uygun olmadığı, öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap vermediği tespit edilmiştir. Ayrıca formalarının yıkandığında çekmeye neden olduğu, terlettiği ve renk dayanıklılığı açısından da uygun olmadığı belirlenerek kullanılan kumaşların istenilen özellikler taşımadığı bu yüzden formaların fonksiyonelliğinden pek bahsedilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin forma modellerinden genelde memnun olmadıkları tespit edilmiş ve yapılan tasarımların öğrencilerin beklentilerine uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, lise öğrencilerinin okul pantolonunda en çok tercih ettikleri renklerin okul türüne göre farklılık gösterdiği ve en fazla tercih edilen rengin siyah olduğu tespit edilmiştir. Siyah rengin, spor giyim tarzını benimseyen okullarda daha fazla tercih edildiği görülmüştür ve en fazla tercih edilen tişört ve gömlek renginin beyaz olduğu tespit edilmiştir. Beyaz renk klasik giyim tarzını benimseyen okul türü için daha fazla tercih edilmiştir. Her iki okul türünde çok büyük oranda tercih edilen etek deseninin düz olduğu ve en çok tercih edilen süveter renginin siyah olduğu görülmektedir. Hem spor hem de klasik forma kullanan öğrencilerin çoğunlukla spor forma tercihinde bulunarak spor modelleri istediği sonucuna ulaşılmıştır. Forma kullanım esnasında düğme renginin solması, fermuarların çabuk bozulması ve pantolon boyunun çok uzun olması öğrencilerin en çok yaşadıkları problemler olarak tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre örneklem gurubunun en dikkat çeken isteklerinden biri formalarının büyük oranda günün modasına uygun olarak farklı kumaş ve renklerde yeniden tasarlanması yönünde olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda öğrencilerin beklentilerine ve fonksiyonel kullanım konforuna uygun yeni tasarımlar oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Orta öğrenimdeki okul formalarına ilişkin sorunların biran önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini ve başarılarını yaşamlarında da etkileyecek çok önemli olan bu sorunun giderilmesi gerekliliği önemlidir. Araştırma sonuçlarına dayanarak lise öğrencilerinin forma konusunda görüşlerinin alınması, değerlendirilmesi ve isteklerini dikkate alarak yeni tasarımlar oluşturulmasına dikkat edilmesi, öğrencilerin memnuniyeti açısından önerilebilir. Okullarda tek tip kıyafet zorunluluğuna veya serbest kıyafet uygulamasına evet ya da hayır demek kolay verilebilecek bir karar değildir. Öğrencilerin istekleri doğrultusunda eğitim ve bilim uzmanlarından, araştırmacılarından, öğretmenlerden, eğitim yöneticilerinden ve denetçilerinden destek alınarak hazırlanacak yeni forma stilinin tüm kullanıcıları memnun edebilecek bir biçimde tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to reveal whether high school teenagers are pleased with the usage comfort of the school uniforms and identify their views about their problems. The population of the survey consists of the high school departments of the secondary education schools in Ankara. The sample of the survey has been determined as the 420 individuals who were designated by simple random sample method among the students of 6 different high schools functioning in Ankara city. According to the research results, it has been inferred that the designs of high school uniforms still being used are not suitable for their body sizes ergonomically and do not respond the students'expectations and needs. In addition, it has been deduced that the uniforms cause sweating, shrink when washed up, are not useful from the point of their color durability and the clothes used do not feature the desired functions, so it is useless to mention about the uniforms' functionality. It has been confimed that the students are not generally satisfied with the designs of the uniforms and it has been concluded that the designs do not respond their expectations. Regarding to the survey results, it has been confirmed that the color high school students prefer most in school pants differentiates according to the school types and black is the most preferred color. It has been realized that black is preferred more in the schools adapted sportswear style and the most preferred color in t-shirt and shirt is white. White is preferred more for the schools which adapt classical dressing style. In both school types, it has been confirmed that the preferred skirt design, to a large extend, is the patternless style and the most preferred sweater color is black. It has been deduced that the students using both sport and classical uniforms desire the sport forms by preferring mainly sport uniform. It has been confirmed that the main problems they encounter in their uniforms are the button colors' fading, the zippers' being broken very early and the length of the pants being long needlessly during the usage of uniform. According to the datas acquired it has been majorly confirmed that one of the most remarkable desires of the sample group is in the direction of their uniforms' being redesigned with different color and cloth according to the fashion of the moment. In this direction, it has been deduced that new designs must be formed suitable for the students' expectations and functional usage comfort. It is necessary that the high school students' problems with school uniforms must be solved as soon as possible. The necessity of overcoming this crucial problem which is to affect the students' self-confidences and successes in their lives is important. Based on the survey results, it can be suggested that the high school students' views about the uniforms must be consulted, evaluated and paid attention to prepare new designs considering their expectations from the point of their happiness. To say“yes”or“no”to the obligation of uniform or the implementation of free dressing in schools is not a decision to be made easily. It is needed that new uniform style which is to be prepared upon the students' desires getting support from the education and science experts, researchers, teachers, school directors and inspectors must be designed so as to make glad all of the users.