Vergi Ceza Hukukunda ölçülülük ilkesi (Yüksek yargı organları kararları bağlamında bir değerlendirme)
Principle of proportionality in Tax Criminal Law (An assessment within the context of higher judicial bodies decisions)
  1. Tez No: 505401
  2. Yazar: ONUR UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Aristoteles'in adalet tanımlamasında yer alarak toplumsal hayata filiz veren ölçülülük ilkesi, zaman içerisinde felsefî ve doktrinel bir görüş olmaktan çıkıp evrensel hukuk normu niteliğini almıştır. Günümüzde ölçülülük ilkesi, çağdaş hukuk sistemlerince benimsenen ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına yön verici temel hukuka uygunluk kriteri hüviyetindedir. Bu ilke 2001 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Türk hukuk sistemi açısından da genel hukuk prensibi olmaktan çıkarak, riayeti zorunluluk arz eden anayasal bir norm haline dönüşmüştür. Böylece yapılan düzenlemelerin ve takdir edilen cezaların meşruiyeti için ölçülülük ilkesine uygun olmasının mecburiyetine dair tereddütler bertaraf edilmiştir. İlkenin arz ettiği bu önem çalışmanın amacında da belirleyici bir rol oynamıştır. Bu noktada çalışmanın amacı: Vergi Ceza Hukuku kapsamında verilen cezaların ölçülülük ilkesine uygunluk derecesini Türk yüksek yargı organlarının kararları bağlamında değerlendirmektir. Ayrıca ölçülülük ilkesinin daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi maksadıyla çözüm önerileri sunulması çalışmanın diğer amacını teşkil etmektedir. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle Vergi Ceza Hukuku kapsamında verilen cezalardan ve yapılan düzenlemelerden kaynaklanan uyuşmazlıkların yüksek yargıya intikal edenleri tespit edilmiştir. Sonrasında tespit edilen uyuşmazlıkların çözümünde ölçülülük ilkesi denetiminin yapıldığı kararlar belirlenmiş ve belirlenen kararların ölçülülük ilkesine uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme neticesinde: Türk hukuk sistemi açısından teori ve uygulama bağlamında ölçülülük ilkesinin örtüşen ve ayrışan yönleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Gerek çalışmanın detaylandırılması gerekse sunulan çözüm önerilerini daha etkin ve isabetli kılmak gayesiyle ölçülülük ilkesinin unsurları ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada Türk hukuk sisteminin ölçülülük ilkesinin gerekliliklerini ne ölçüde kabullendiği ortaya koyulmuş ve ilkenin Türk hukuk sisteminde nasıl daha etkin hale getirileceğine ilişkin görüşler ileri sürülerek Türkçe literatüre bir katkı yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of proportionality, which started taking place in social life with Aristotle's description of justice, has lost its philosophical and doctrinal feature and become a universal legal norm in time. The principal of proportionality has the fundamental legal principle characteristic of being acknowledged by contemporary legal systems and collimating the decisions of The European Court of Human Rights. This principal has become a constitutional norm of obligation rather than a fundamental legal principle in Turkish legal system with a constitutional amendmant plan in 2001. Thus, hesitations about the necessity of legitimizing the regulations and penalties based on the principle of proportionality have been eliminated. This important feature of the principle of proportionality has also played a siginificant role in the purpose of this study. In this context, the objective of the study: Evaluating the fidelity of the penalties which are given within the context of tax criminal law to the principal of proportionality as part of the decisions of Turkish higher judicial bodies. Additionally, proposing solutions in order to practice the principle of proportionality more effectively is another objective of this study. Accordingly, first, the disputes submitted to the higher jurisdiction caused by the given penalties and the regulations within the context of tax criminal law were identified. Thereafter, the decisions which was made with the audit of the principle of proportionality for these disputes were determined and their fidelity to the principle of proportionality were evaluated. As a result of this evaluation, the ways of compatibility and incompatibility of the principle of proportionality in theory and practice were brought to light within the context of Turkish legal sysytem. The aspects of the principle of proportionality were discusses separatly in order to either detailing the study or make the proposed solutions more effective and accurate. Additionally, in what degrees that Turkish legal system accepts the necessities of the principle of proportionality were laid and opinions about how this principle could be made more effective in Turkish legal system were discussed in order to contribute to Turkish legal literature.