Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalan üniversiteli gençlerin ihtiyaçları ve uyum sorunları: Bir nitel araştırma
The needs and adjustment problems of the university students residing in the dormitories of Higher Education Credit and Hostels Institution: A qualitative study
  1. Tez No: 505402
  2. Yazar: MERVE KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Araştırma, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kalan ve üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin sosyal, psikolojik, akademik, barınma ve temel hizmetlere yönelik ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan uyum sorunlarına dair değerlendirmelerini sosyal hizmet bakış açısıyla ele almayı amaçlamaktadır. Niteliksel araştırma modeliyle tasarlanan araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla Ankara'da Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan ve üniversiteye yeni başlayan 32 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Tahsin Banguoğlu Erkek Öğrenci Yurdundan 17 erkek öğrenci, Şerife Bacı Yurdu ile Zübeyde Hanım Yurdundan ise toplamda 15 kadın öğrenci ile 30 Kasım 2015 – 04 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan görüşmeler kuramsal bilgiler temelinde analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları; ihtiyaçlar ve uyum sorunları olarak iki başlık altında ele alınmıştır. Gençlerin yurt yaşamı ve üniversiteye yeni başlamış olmalarından kaynaklanan ihtiyaçları; sosyal hayata ve barınmaya dair, psiko-sosyal ve akademik, sağlık, beslenme, ulaşım, güvenlik ve ekonomiye dair ihtiyaçlar alt başlıklarında yorumlanmıştır. Uyum sorunları ise; kişisel ve duygusal uyum, sosyal uyum, üniversiteye akademik ve kurumsal uyum alt başlıklarında değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, gençlerin en önemli ihtiyaçlarının; üniversitede kampüs ve arkadaş edinebilme; yurtta çamaşır makinesi sayısının artırılması, revir olması, odalarda halı ve koltuk bulunması, yemek ücretlerinin düşürülmesi, ailesinin yanında olma, ev ortamının sıcaklığını hissetme, eski arkadaşların manevi desteği, KYK tarafından verilen kredi ve bursların daha erken açıklanması olduğu bulunmuştur. Gençlerin en önemli uyum sorunları ise; hayatlarındaki birçok konuda gerçekleşen değişimlerden ve aileden ayrı yaşama sürecinde kendi sorumluluğunu almak zorunda kalmaktan kaynaklanan stres, büyük şehrin ve bütçe yapma zorunluluğunun stresi, insanlara güvenememek, uyku sorunu ve ağlama krizleri, yalnızlık duygusu, kendini yetişkin olarak görememek, ailesinin yaşadığı şehirdeki üniversiteye geçiş yapmayı düşünmek, kendini akademik olarak yeterli görmemek ve kendini üniversiteye ait hissedememek olarak bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve üniversitelerde meslek elemanı sayısının artırılmasının, gençlere profesyonel destek verme imkânını artırarak, gençlere yönelik koruyucu ve önleyici çalışmaların daha fazla yapılabilmesine olanak tanıyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the assessments of the college freshmen residing in the dormitories of the Higher Education Credit and Hostels Institution concerning their social, psychological, academic, accommodation needs as well as need for basic services, and adjustment problems arising in relation to these needs. In line with the results of the study, recommendations are presented to improve the services provided for the college students by the Credit and Hostels Institution and universities. In the study using a qualitative research model, 32 college freshmen residing in the dormitories of the Credit and Hostels Institution in Ankara were interviewed using semi-structured questionnaires. The interviews conducted with 17 male students staying in Tahsin Banguoğlu Men's Dorm and a total of 15 female students staying in Şerife Bacı Women's Dorm and Zübeyde Hanım Women's Dorm were analyzed and interpreted in light of theoretical knowledge. The study results are discussed under two categories: needs and adjustment problems. The students' needs arising from dormitory life and their freshman status are evaluated under the following titles: social and accommodation needs, psycho-social and academic needs, and health, nutrition, transportation, safety and economic needs. On the other hand, the adjustment problems of the students are assessed under these titles: personal and emotional adjustment, social adjustment, academic and institutional adjustment at the university. Accordingly, the study found that young people's most important needs are as follows: a campus at the university and opportunity to make friends; increase in the number of washing machines, an infirmary, having carpet and sofa in the rooms, reducing the price of meals in the dormitory, staying with family, feeling the warmth of home atmosphere, emotional support from old friends, and earlier announcement of the credits and scholarships given by the Credit and Hostels Institution. On the other hand, young people's primary adjustment problems are stress stemming from the changes happening in many areas of their lives and the necessity of taking responsibility for themselves in the process of being separated from family, stress resulting from living in a big city and the necessity to make a budget, distrusting other people, sleep problem and crying fit, feeling lonely, inability to see themselves as grown-up individuals, considering about being transferred to a university where their family is living, not finding themselves academically competent and not feeling like belonging to the university. Finally, the results of the study suggest that increasing the number of professionals employed in the Credit and Hostels Institution and universities will increase opportunities to provide professional support to young people, and thus, will enable to conduct more protective and preventive work for them.