Kurumsal iktisadın modern geleneği: Coase Teorisi analizi
Modern tradition of institutional economics: Coase Theory analysis
- Tez No: 505417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kurumsal iktisat yaklaşımı yerleşik iktisadın göz ardı ettiği, belirsizlikleri ortadan kaldıran, iktisadi faaliyetlerin ve ekonomik istikrarın temel belirleyicisi olan kurumları analizinin merkezine alarak iktisat bilimine önemli katkılarda bulunmuştur. Kurumsal iktisat okulu kurumların incelenmesinde farklı metodolojik ve matematiksel araçlar kullanmasıyla geleneksel iktisadın eksik kaldığı boşlukları doldurmuştur. Kurumsal iktisatçılar da kendi aralarında fikir ayrılıklarına düşerek iki farklı geleneğin oluşmasına neden olmuşlardır. Veblen'in çalışmalarını izleyen eski kurumsalcılar, yerleşik paradigmanın iktisadi analizlerini tamamen dışlayarak birinci geleneği oluşturmuşlardır. Commons'ın geleneğini sürdüren Yeni kurumsal iktisatçılar ise hakim iktisadi düşünceyi reddetmeden fakat geleneksel iktisadın gerçek dışı varsayımlarına sert bir şekilde eleştiri getirerek yerine gerçekçi teoriler üretmişlerdir. Williamson, North ve Coase'ın öncülüğünü yaptığı yeni kurumsal okul, oyunun kuralları olarak nitelenen kurumlar ve organizasyonlar çerçevesinde mülkiyet hakları, eksik sözleşmeler, işlem maliyetleri, fırsatçılık, sınırlı rasyonalite gibi yeni analiz araçlarını iktisat literatürüne kazandırmışlardır. Yapılan bu çalışmada ilk olarak kurumsal iktisadın temel çerçevesi çizilerek, ardından yeni kurumsal iktisat genel hatlarıyla ele alınmıştır. En son olarak yeni kurumsal iktisat, işlem maliyetleri kavramını iktisat bilimine kazandıran Ronald Coase'ın perspektifinden sosyal maliyet, firma teorisi ve hukuk iktisadı üzerine çalışmaları incelenerek, yeni kurumsal okula yaptığı katkılar Coase Teoremi ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institutional economic approach has made considerable contributions to the economics of economics, centering the analysis of institutions which are the main determinants of economic activity and economic stability, which ignore the uncertainties of established economics. Institutional economics have filled gaps in traditional economics with the use of different methodological and mathematical tools in studying institutions. Institutional economists have fallen into disagreements among themselves and have caused two different traditions to be formed. The old institutionalists who followed Veblen's work formed the first tradition, completely excluding the economic analysis of the established paradigm. The new institutional economists, who persisted in Commons' tradition, produced realistic theories instead of rejecting the dominant economic thought, but rigorously criticizing the unrealistic assumptions of traditional economics. The new institutional school, led by Williamson, North and Coase, brought new analytical tools such as property rights, transaction costs, limited rationality, opportunism, and incomplete contracts to the institutions and organizations described as game rules in the literature of economics. In this study, the basic framework of institutional economics was first drawn, and then the new institutional economics was discussed in general terms. Finally, the new institutional economics studied the social cost, firm theory and legal economics from the perspective of Ronald Coase, who brought the concept of transaction costs to the economics of economics, and tried to explain the contributions made to the new institutional school by Coase Theorem.