Senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dört işlem problemleri çözme ve kurma becerilerine etkisi
The effect of the scenario based learning approach on the ability of problem posing and solving of third grade elementary students
  1. Tez No: 505416
  2. Yazar: DİLEK TEMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Senaryo Tabanlı Öğrenme yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin rutin olmayan dört işlem problemleri çözme ve kurma becerilerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın modeli, yarı deneysel desenlerden ön-test son-test eşleştirilmiş kontrol gruplu desendir. Araştırmanın çalışma grubu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Kocaeli'nde bir özel ilkokulda eğitimine devam eden 38 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney ve kontrol gruplarının başarı düzeyleri açısından denk olup olmadığının belirlenmesi amacıyla her iki gruba da ön-test uygulanmış ve grupların başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Deney grubunda dersler kontrol grubundan farklı olarak senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, deney ve kontrol gruplarının dört işlem becerilerini ölçmeye dönük rutin olmayan problem çözme ve problem kurma testleri kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde deney ve kontrol gruplarının ön testleri arasında ve son testleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Mann-Whitney-U testi, yalnızca deney grubunun ön ve son testleri ile yine yalnızca kontrol grubunun ön ve son testleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, dört işlem problemlerini çözme ve kurma sontest puanları arasındaki fark deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonucunda, deney grubunda senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımıyla işlenen derslerin, öğrencilerin dört işlem problemlerini çözme ve kurma becerilerini, kontrol grubuna göre daha fazla arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this research is to see the effects of Scenario-Based Learning approach on the subject of story problems, in maths, with a nonroutine way on third grade elementary students. The model of the research is, control group pre-test, post-test design, of quasi-experimental designs. The group of the study is of thirty eight private school third grade elementary students who are attending to the classes in 2017-2018 academic years. On the purpose of determining the success rates of the experimental and control groups, the pre-test have been applied to both groups and with Mann-Whitney-U test, it has been determined that there is not difference at success rates between the two groups. Unlike the control group, in experimental group, the lectures were given using the scenario-based learning approach. Non-routine problem solving and set-up tests were used to measure the four operation skills of the groups which was developed by the researcher as a data collecting tool. For analysing the data of the differences between the results of post-tests, which have been applied to both groups, Mann-Whitney-U test and to see if there are any significant differences in the post and pre-tests of the two groups, Wilcoxon Signed Rank Test was used. According to the research findings, the post test grades in setting and solving the story problems differs and the experimental group was more successful in the means of understanding. The research result indicates that the ability of setting and solving the story problems have been improved for the students in the experimental group in which scenario-based learning approach was used.