Savunma sanayi, savunma harcamaları ve istihdam ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between employment and defence industry, defence spending: The case of Turkey
  1. Tez No: 505474
  2. Yazar: HİLAL BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Savunma harcamalarının ekonomik değişkenlere etkisi önemli bir çalışma alanıdır. Bu çalışma Türkiye'nin savunma sanayi, savunma harcamaları ve istihdam ilişkisini 1980-2016 dönemi için analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Savunma harcamalarında yıllar itibariyle oluşan değişiklikler yapılan harcamaların tartışma konusu olmasına neden olmuştur. Devletlerin varlığını sürdürmek için gerekli olarak gördüğü savunma harcamalarının ekonomiye olan etkileri konusunda farklı görüşler ortaya atılmıştır. Savunma harcamalarının makroekonomik değişkenleri hangi yönde etkilediği konusunda çalışmalar yapılmıştır. Literatürde savunma harcamaları ile ilgili en fazla çalışılan konu savunma harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi olmuştur. Savunma harcamaları ve istihdam ilişkisi konusunda ise az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak savunma sanayi, savunma harcamaları ve istihdam kavramları açıklanmış ve Türkiye için genel durum değerlendirilmiştir. VAR modeli yöntemi kullanılarak etki tepki analizi ve varyans ayrıştırması metodu ile savunma harcamaları ve istihdam ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada savunma harcamalarının istihdamı negatif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of defense spending on economic variables is an important area of work. This study aims to examine the relationship between defense industry, defense expenditures and employment in Turkey for the period of 1980-2016. The increase in defense spending has raised a debate for the expenditures made. Different opinions emerged regarding the impacts of defense expenditures on the economy, which states see as necessary to maintain their presence. Studies have been conducted on how defense expenditures affects macroeconomic variable. In this field, the relationship between defense expenditures and economic growth is the subject that has been studied the most. However, there are few studies on the relationship between defense expenditures and employment. In this paper, firstly, the terms of defense expenditure and employment were explained, followed by an overall assessment of the situation in Turkey. The relationship between defense expenditures and employment was evaluated through action-reaction analysis and variance separation using Vector Autoregressive (VAR) Model. In this study, it was found that the increase in defense spending has negative impact on employment.