Savunma harcamaları, işsizlik, döviz kuru vefaiz oranı arasındaki ilişki: türkiye örneği
Relationship between defense expenditures,unemployment, exchange rate, and interest rate:the case of turkey
  1. Tez No: 907418
  2. Yazar: HİJAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TORUSDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Türkiye ekonomisinde savunma harcamaları ile döviz kuru, işsizlik ve faiz oranı arasındaki ilişkileri inceleyerek, savunma harcamalarının bu ekonomik göstergeler üzerinde mevcut olduğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı savunma harcamalarının işsizlik, faiz oranları ve döviz kurları üzerindeki etkisini incelemektir. Temel amacı, savunma harcamalarının ekonomik değişkenler üzerindeki etkisini anlamak ve bu etkilerin politika yapıcılar için önemini vurgulamaktır. Bu bağlamda çalışmada panel veri analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları savunma harcamalarının işsizlik üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Savunma harcamalarındaki artışın özellikle savunma sanayi ve ilgili alanlarda istihdamı artırdığı, dolayısıyla işsizlik oranını düşürdüğü tespit edildi. Ayrıca savunma harcamalarının faiz oranları üzerindeki etkisi araştırılmış ve bu bağlamda çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Bazı durumlarda savunma harcamalarındaki artış faiz oranlarını artırdı, diğerlerinde ise etki zayıf veya belirsiz oldu. Döviz kuruna göre ise savunma harcamalarının genellikle döviz kuru üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ancak savunma harcamalarındaki artış bazı durumlarda ülkenin dış ticaret dengesini ve dolayısıyla dolaylı olarak döviz kurunu etkileyebilmektedir. ADF birim kök testi, Bayern-Hanck (2012) eşbütünleşme testi, Fourier Todo Yamamoto (2016), Hacker-Hatemi (2006) nedensellik testleriyle 1990-2022 dönemi Türkiye için incelemiştir. Fourier Todo Yamamoto (2016), Hacker-Hatemi (2006) nedensellik testleri analiz bulguları doğrultusunda, Türkiye için İşsizlik oranı ve faiz oranı arasında, işsizlik ve döviz kuru arasında, işsizlik ve savunma harcamaları arasında, savunma harcamaları ve döviz kuru arasında, döviz kuru ve faiz oranı arasında ve savunma harcamaları ve faiz oranı arasında çift yönlü nedesnellik ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of defense expenditures on unemployment, interest rates, and exchange rates. Its primary objective is to understand the effects of defense expenditures on economic variables and emphasize their significance for policymakers. In this context, panel data analysis was employed. The findings of the research indicate that defense expenditures have a significant impact on unemployment. It was found that an increase in defense spending particularly stimulates employment in the defense industry and related sectors, thereby reducing the unemployment rate. Additionally, the study explored the effect of defense expenditures on interest rates, revealing mixed results. In some cases, an increase in defense spending led to higher interest rates, while in others, the effect was weak or uncertain. Regarding exchange rates, defense expenditures generally exerted a limited impact, although an increase in defense spending could indirectly affect the country's trade balance and consequently influence exchange rates. The study conducted ADF unit root tests, Bayern-Hanck (2012) cointegration tests, Fourier Todo Yamamoto (2016), and Hacker-Hatemi (2006) causality tests for the period 1990-2022 in Turkey. Based on the analysis findings from Fourier Todo Yamamoto (2016) and Hacker-Hatemi (2006) causality tests, it was concluded that there exist bidirectional causality relationships in Turkey between the unemployment rate and interest rates, unemployment and exchange rates, unemployment and defense expenditures, defense expenditures and exchange rates, exchange rates and interest rates, as well as defense expenditures and interest rates.