A Reliability model with environment dependet foilre probabilities
Çevre şartlarına bağlı bozulma olasılıkları olan bir güvenirlilik modeli
  1. Tez No: 50551
  2. Yazar: MERİH SEVİLİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada rastgele değişen çevre şartlarında çalışan ve peryodik olarak gözlenen tek parçalı bir güvenirlik modelinin yaşam dağılımı sınıflandırılması yapılmış ve en iyi onarım ve değiştirme problemleri incelenmiştir. Sistemin bozulma olasılığı, o peryottaki yaşma ve çevre şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Çalışma boyunca Markof karar kuramı ve dinamik programlama metodlan kullanılmıştır. Belirli varsayımlar altında en iyi yenileme ve değiştirme politikalarının çevre şartlarına dayalı kontrol-limit politikaları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İv ABSTRACT This study analyzes a device which is operating in a random environment under periodic inspection. The failure probability in each period depends both on the age of the device and the state of the random environment in that period. The random environment is modelled by a Markov chain which represents the randomly changing conditions that affect the functioning of the device and cost structures which are important in the determination of the optimal maintenance policy. The optimal replacement and repair problems are analysed using dynamic programming and it turns out that, under fair assumptions, environment-dependent control limit policies are optimal in many cases.