Sabahattin Ali'nin eserlerinde ötekileştir(il)me
Otherisation in the works of Sabahattin Ali
- Tez No: 505529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÖZHER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ötekileştir(il)me, tarih boyunca var olan bir problemdir. Bunun birey, grup ya da bir topluluğa yansıması kimi zaman ırk, kimi zaman renk, kimi zaman bir ideoloji, kimi zaman ise bireydeki bedensel bir kusur vs. üzerindendir. Bunlar; bir bireyin, bir grubun, etnik bir topluluğun vs. ötekileştirilmesinin, toplumun kıyısına itilmesinin sebeplerini teşkil etmiştir. Bunların özellikle bireye etkisi; bireyin daha çok içe kapanması, toplumdan uzaklaşması şeklinde olmuştur. Bu çalışmanın amacı da Sabahattin Ali'nin bütün eserlerini, etkileri oldukça geniş ve tarihsel olan ötekileştir(il)meyi merkeze alarak incelemektir. Burada hedeflenen, kimi kesimlerce bir“öteki”görülen Sabahattin Ali'nin; eserlerinde ötekileri, ötekileştirilenleri çokça işlediğinin ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde öncelikle öteki, ötekileştir(il)me kavramları ortaya konacak ve sonra Sabahattin Ali'nin yaşadığı dönem ele alınacaktır. Çünkü yazarın ötekileştirilmesi bu dönemle de yakından ilişkilidir. Daha sonra ise Sabahattin Ali'nin bu dönem içerisindeki ötekileştirilme süreci ortaya konacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Sabahattin Ali'nin eserlerinde görülen etnik ötekileştirme, kadının ötekileştirilmesi, sınıfsal ötekileştir(il)me, ideolojik yönden ötekileştir(il)me, bedensel veya zihinsel engellilik nedeniyle ötekileştirilme, Anadolu ve Anadolu insanının ötekileştirilmesi, bireyin kendini ötekileştirmesi (kendine yabancılaşma), dini inançlar nedeniyle ötekileştirilme ve doğanın ötekileştirilmesi konuları ele alınacaktır. Yazarın bütün eserlerinden faydalanılarak bütün bunların onun eserlerinde var olduğu sonucuna ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Otherisation is the problems which exist throughout history. The reflection of those on individual, groups and communities grew now on race and colour, then an ideology or bodily deficiency. Those stood as the causes of individual's being othered and excluded from society. The effects of those, especially on individual, turned out to be his withdrawing into his shell far more and isolating himself from the society. The aim of this study is, examining Sabahattin Ali's works with centralize otherisationing which has quite wide and historical effect. That is what aimed here is, present Sabahattin Ali that looks as“a other”for some region, processed much who's otherisationing the others, in his work. İn this direction, on the first part of this study, concepts of other and otherisationing will be processed and then the period which Sabahattin Ali lived at will be handled. Because the auther's otherisation ise closely connected with the period. Then Sabahattin Ali's otherisation process in this period will be presented too. On the second part of the study, etnich otherisation, woman's otherisation, categorical otherisation, otherisation of due to physical and mental disabilities, Anatolia and Anatolian people's otherisation, self otherisation, otherisation of due to religions, and nature's otherisation which appear in Sabahattin Ali's works will be handled. Profit by author's all works, will be tried to reach the result that those all exist in his works.