Torakolomber instabil vertebra fraktürlerinin anterior ve posterior enstrümantasyon ve füzyon yöntemleriyle tedavisi
Treatment of thoracolumbar instable vertebra fractures with anterior and posterior instrumentation and fusion methods
- Tez No: 505557
- Danışmanlar: DR. HAKAN SOMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nörosirurji kliniğine Ocak 1998- Nisan 2003 tarihleri arasında instabil torakolomber travma tanısıyla kabul edilen toplam 80 hastaya değişik enstrumantasyon+füzyon operasyonu uygulanmıştır Spinal kanal açıklığı; spinal kanalın retropulse kemik fragman ile daraldığı burst fraktürlerinde aksiyal BT kesitlerine göre, kifoz açısı ,“Cobb metodu”esas alınarak lateral direkt grafilerde sagital plan translasyonu ise AP direkt grafiler esas alınarak ölçülmüştür. Cerrahi girişim endikasyonu, Dennis'in“üç kolon konsepti”ne dayanan ve instabilitenin radyolojik ve klinik bulguları esas alınarak konulmuştur. Bu konsepte göre üç kolondan ikisi tutulmuşsa ve Modifiye Benzel puanlamasından hasta en az 5 veya üstü puan almışsa torakolomber instabl vertebra tanısı konmuş ve cerrahi girişim uygulanmıştır. 55 olgu ASIA Grade E, 11 olgu ASIA Grade B, 6 olgu ASIA Grade C, 6 olgu ASIA Grade D ve 2 olgu ASIA Grade A şeklindedir. Radyolojik ölçümlere göre; preop spinal kanal çapı ortalama %52 den %91 e yükselmiş, lokal kifoz açısı 22.8 dereceden 10.8 dereceye gerilemiştir. Sagital plan translasyonu ise evrelerine göre ; 5 olguda Evre II den evre 0 a , 3 olguda evre II den evre I' e, 2 olguda evre III den evre I e gerilemiş, 2 olguda ise translasyon düzeyi postop değişmemiştir. Hiçbir olguda psodoatrozun klinik ve radyolojik delillerine rastlanmamıştır. Olguların takip süreleri 12 aydır.
Özet (Çeviri)
In Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital Neurosurgery Clinic, between January 1998 and April 2003, different instrumentation+fusion operation implemented to 80 patients who have unstable thoracolumbar trauma. Spinal canal diameter; according to the axial CT scans in the burst fractures that stenosis of the spinal canal with retropulse bone fragments, the kyphosis angle was measured based on the“cobb method”with the lateral direct X-Rays, the sagittal plane translation was measured on the basis of the AP X-Rays. The indication for surgical intervention were based on Dennis's“three-column concept”and based on radiological and clinical findings of instability. According to this concept, if two of the three column are attached and the patient scores at least 5 or more from the modified benzel score, a thoracolomber instabl vertebra was diagnosed and surgical intervention was performed. 55 cases were ASIA Grade E, 11 cases were ASIA Grade B, 6 cases were ASIA Grade C, 6 cases were ASIA Grade D, and 2 cases were ASIA Grade. According to radiological measurements; the mean diameter of the preoperative spinal canal was increased from 52% to 91%, and the local kyphosis angle decreased to 10.8 degrees from 22.8 degrees. Sagittal plan translation is according to the stages; In 5 cases, from stage II to stage 0 , in 3 cases from stage II to stage I, in 2 cases from stage III to stage I, in 2 cases the level of translation was unchanged postoperative. There were not clinical and radiological evidence of pseudoarthrosis in any case. The cases have a follow-up period of 12 months.