Grafik tasarım aracı olan görsel metaforların moda reklamlarındaki rolü: Elle ve Cosmopolitan dergileri üzerine göstergebilimsel bir inceleme
The role of visual metaphors in fashion advertising with graphic design tool: An semiotic analysis on Elle and Cosmopolitan magazines
  1. Tez No: 505558
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada reklam ve diğer pazarlama iletişimi çalışmalarında mesajı hedef kitleyle buluşturmak için sıklıkla başvurulan görsel metafor kavramı üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın genel amacı, moda reklamlarında kullanılan görsel metaforlarda saklanan yan anlamların neler olduğunu, bu anlamlama sürecinin hangi kodlarla oluşturularak hedef kitleye aktarıldığını ortaya çıkarmaktır. Bu anlamları ortaya çıkarmak için, çalışmada Roland Barhes'ın düz anlam/yan anlam ayrımından yola çıkılmış ve reklamda görsel metafor literatürü incelenmiştir. Araştırmada model olarak kullanılan Phillips ve McQuarrie (2004)'in 9 kategoriye ayırdığı basılı reklamlarda görsel metaforlar tipolojisinden yararlanılarak amaca yönelik örnekleme yöntemi ile belirlenen dergi reklamları kullanılarak bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, reklamlarda metafor kullanımına yönelik önceki çalışmalardan farklı olarak, görsel metafor türleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve görsel metafor içeren kozmetik modası reklamlarının altında yatan gizli, örtülü anlamları açığa çıkarılmak amacıyla göstergebilimsel yöntemden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a research was carried out on the concept of the widely used visual metaphor to bring the message to the target in advertising and other marketing communication studies The general aim of the research is to find out what are the meanings hidden in visual metaphors used in fashion advertisements and what codes are used to generate this meaning process. In order to reveal these meanings, Roland Barhes's approach to the meaning of the meaning was examined and the visual metaphor literature was examined in the advertisement. Phillips and McQuarrie (2004) used 9 magazine categories as a model in the research and conducted a research using magazine advertisements determined by sampling method aimed at using the typology of visual metaphors. In this study, unlike previous works on metaphor use in magazine advertisements, the relations between visual metaphors were examined and the semantic method was used to reveal hidden meanings underlying cosmetic fashion advertisements containing visual metaphors.