Perception of culture, identity, and religion in Abdulrazak Gurnah's and Salman Rushdie's Works
Abdulrazak Gurnah ve Salman Rushdie'nin eserlerinde kültür, kimlik ve din algısı
  1. Tez No: 505556
  2. Yazar: ŞENNUR BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın kapsamlı amacı, özellikle ölçüsüzlüklerle dolu olan sömürgeci tarih ve onun sömürge sonrası yansımalarının karakterlerinde yansıtıldığı Müslüman kökenli yazarlar Abdulrazak Gurnah ve Salman Rushdie'ye atıfta bulunarak sömürge sonrası edebiyata ışık tutmaktır. Kültür, kimlik ve din teorileri bağlamında, sadece sömürge sonrası edebiyattaki değil, aynı zamanda Batı düşünce sistemi algısındaki bu ölçüsüzlüklere ortak zemin oluşturan bir takım teorisyenler göz önünde bulundurulup değerlendirilmiştir. Mevcut çalışma, ilkinin sömürge sonrası teorik çerçeve ve bunun sistematikleşmesine yol açan süreci içerdiği dört bölümden oluşur. İkinci bölüm, yazarların sürgün geçmişlerinin eserlerini zenginleştirdiğini var sayarak, Gurnah ve Rushdie'nin yaşamlarının titizce ve eleştirel bir biçimde incelenmesini sunar. Üçüncü ve sonraki bölümler, yazarların seçilen eserlerinin daha çözümsel, özgün ve daha detaylı bir incelemesini içerir; bundan hareketle, üçüncü bölüm, göç temasını odak noktası kabul ederek 'yurt' ve 'yurtsuzluk' gibi küresel konulara yakın olan özelliklerinden dolayı birlikte sınıflandırılan Memory of Departure ve Fury'nin derinlemesine ve anlamlı bir incelemesini sunar. Son bölüm, yazarların eserleri arasında, farklı estetik söylemlerinden dolayı özellikle ayrıcalık gösterilen Midnight's Children ve By the Sea'nin yer değiştirme/yeniden yerleşme konularına yeni bir bakış açısı sağlar. Sömürge sonrası metinlerin önemli özellikleri olan kültür ve kimliğin palimpsestik bir analiziyle, mevcut çalışma, sömürgecilik sonrası dönemin çağdaş dünyaya nasıl yeni bir bakış açı oluşumunun sağlanmasına imkân verdiğine dair yeni bir anlayış ileri sürerek sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to cast light on the postcolonial literature, with particular reference to the works of Muslim-origin British authors Abdulrazak Gurnah and Salman Rushdie where the colonial history —which is full of extremes— and its postcolonial mirrors are enveloped within their characters. In terms of theories of culture and identity, it has been conceived and developed by a number of unique theorists who constitute a middle ground between these extremes, not only for postcolonial literature, but also for the perception of Western system of thought. The present study is divided into four chapters the first of which includes theoretical framework of postcolonialism and the process leading the way to systematisation of it. The second chapter, assuming that their background as expatriates furnishes their literary works in many aspects, critically and demandingly offers a substantial reading of their literary attributions. The third and the afterward chapters imbue analytical, authentic and more attentive reading of the selected novelistic oeuvre of the authors; seeing that, the third chapter provides a deep and meaningful interpretation of Memory of Departure and Fury having been categorised together germane to their akin characteristics to the global issues such as home and non-home regarding the theme of migration as a focal point. The final chapter places new insights into re/dislocation of By the Sea and Midnight's Children with a distinct aesthetic appeal, exclusively given priority in their oeuvre. With a palimpsestic analysis of culture and identity as crucial features of postcolonial texts, the current study argues for and concludes with a new understanding of how postcolonialism functions allowing the formation of a new perspective of the contemporary world.