Yerel yönetimlerde liderlik ve örgüt ikliminin bireysel yenilikçi davranış ve yenilik istekliliği ile ilişkisi: TRA1 bölgesi yerel yönetimlerinde bir uygulama
Leadership and organizational climate in local governments in relation to individual innovative behavior and aspiration for innovation: A field survey in local administrations of TRA1 region
  1. Tez No: 505583
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yeni kamu yönetimi anlayışının yaygınlaşması ile birlikte işletmecilik alanından aktarılan pek çok yaklaşım, kamu kurumlarında dönüşümlerin yaşanmasına neden olmuştur. Kamu kurumlarının dönüşümünde etkili olan temel olgulardan biri olan yenilik ise günümüzde kamu işletmelerinin gündemini meşgul etmektedir. Özellikle işletmecilik alanında yatırımlar yapan yerel yönetim birimlerinin yenilik yönetimi konusunda belirli bir farkındalık düzeyine sahip olması gerekliliği bu tezin temel motivasyon kaynağını oluşturmaktadır. İşletmedeki mevcut liderlik tarzları, örgüt iklimi, bireylerin yenilikçi davranışları ve yenilik isteklilikleri yenilik yönetimi uygulamalarını etkilemektedir. Bir işletmede başarılı bir yenilik yönetimi için, yeni fikirlerin önünü açacak bir örgüt yapısı oluşturulmalı, çalışanların yenilikçi davranışlarına katkıda bulunacak liderlik tarzları benimsenmelidir. Rekabet olgusunu içinde barındırmaması sebebi ile kamu yönetiminde yenilik yönetimi uygulamalarına gerekli önem gösterilmemiştir. Kamu kurumları geleneksel yollar ile hizmet vermeye devam etmiştir. Kamu yönetiminde de yenlik yönetimi uygulamalarına gerekli önem verilip, yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesi ile iş verimliliği ve hizmet kalitesinin artacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, kamusal ihtiyaçların giderilmesinde halka en yakın kamu yönetimi birimler olması nedeniyle yerel yönetimler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, yerel yönetim çalışanlarının, işyerindeki liderlik algıları, örgüt iklimi algıları, yenilik için isteklilik ve bireysel yenilikçi davranışları arasındaki ilişkilerin tespit edilmesidir. Bu amaç çerçevesinde TRA1 Bölgesi (Erzurum, Erzincan, Bayburt) yerel yönetimlerinde bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları analiz edilerek, Erzurum, Erzincan, Bayburt illeri arasında, söz ettiğimiz değişkenlerin alt boyutları arasındaki farklılıklar ortaya koyulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, bu üç il arasında, etkileşimci liderliğin, istisnalarla aktif yönetim alt boyutu hariç, diğer liderlik alt boyutları açısından anlamlı bir fark bulunmasına rağmen, istisnalarla aktif yönetim, organizasyonel yenilik istekliliği, bireysel yenilikçi davranışlar ve örgüt iklimi boyutlarında iller arası anlamlı bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
Along with the widespread understanding of the new public administration, many approaches taken from the field of business administration have caused transformations in public institutions. The innovation that is one of the main influences in the transformation of public institutions is now occupying the agenda of public enterprises. In particular, the necessity of having a certain awareness level about innovation management constitutes the main motivation source of this thesis. Leadership styles in companies, organizational climate, innovative behaviors and aspiration for innovation of individuals influence innovation management applications. For a successful innovation management in companies, an organizational structure should be formed to lead the field of new ideas, and new leadership styles which will contribute to innovative behaviors of employees, should be adopted. Because of the lack of competitiveness, the importance of innovation management practices in public administration haven't been emphasized. Public institutions have continued to serve with traditional methods. In public administration, importance is given to innovation management applications and innovative ideas are encouraged and business efficiency and service quality are expected to increase. The study has been carried out on local governments, as they are the closest public administration unit to the public. The purpose of the study is to determine perceptions of leadership, organizational climate and also to determine relationship between willingness for innovation and individual innovative behaviours of employees in local governmnets. For this purpose a case study has benn carried out on local governments that are situated in TRA1 Region (Erzurum, Erzincan, Bayburt). According to the results of analysıs, the subs-dimension of the leadership scale has been significantly different (Exceptionally, active management did not differ.) among the three provinces. And there are no significant differences in the sub-dimensions of individual innovative behavior, aspiration for innovation, and organizational climate among the three provinces.