Türk, Moğol ve Kore atasözlerinde kadın
Women in proverbs of Turkish, Mongolian and Korean
- Tez No: 505616
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkler, Moğollar ve Koreliler coğrafi yakınlıkları ile kadim zamanlardan bu yana sosyal ve kültürel birliktelikler kurmuşlardır. Kültürel birlikteliğin en temel unsuru dilsel akrabalık ilişkileridir. Altay Dilleri Teorisi Moğolca ve Türkçenin Korece ve Mançu-Tunguzca ile akraba olduğunu ileri sürer. Bu akrabalık ilişkisi içerisinde sözlü edebiyatın en güçlü ürünlerinden biri olan atasözleri toplumların sosyal yaşamları hakkında bilgi sahibi olmanın en doğal yöntemini bizlere sunar. Atasözleri, aile içi ilişkilerden grupsal iletişime, akrabalık diyaloglarından ekonomik dinamiklere kadar pek çok konuyu içermekle birlikte toplumun herhangi bir üyesine karşı takındığı tavır ve gösterdiği tutumla dönemin yapısını çözmemize yardımcı olur. Bu sebeple bu çalışmada Türk, Moğol ve Kore toplumunda kadının sosyal konumu atasözleri üzerinden değerlendirilmiştir. Her üç millete ait yaklaşık 20 bin atasözü incelenmiş, bunların arasından kadınla ilgili olanlar seçilerek konularına göre tasnif edilmiştir. Çalışmanın amacı ortak coğrafyalarda yaşamış ve aynı dil grubuna dahil bu üç milletin sosyal yaşam dinamiklerinde kadını konumlandırdıkları yerin aynı olup olmadığıdır. Böylelikle dilsel birlikteliğin toplumsal yapıda bir benzerlik sağlayıp sağlamadığı değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler Türk kadını, Moğol kadını, Kore kadını, Türkçe atasözleri, Moğolca atasözleri, Korece atasözleri.
Özet (Çeviri)
The Turkish, Mongolian and Korean people bring about social and cultural associations whereby their geographic proximate, from ancient times until today. The main element of the cultural association is linguistic kinship relationships. Altaic Language Theory asserts that Mongolian and Turkish have a kinship relationship with Korean and Manchurian-Tungus. Within this kinship relationship, as one of the most powerful outputs of oral literature, proverbs present us the most natural way to be informed about communities' lives. Proverbs contain some subjects that differ from family relations to group communications, from kinship dialogues to economic dynamics. Additionally, they help us to analyze the period's structure with their behavior and attitude towards any members of the community. Therefore, in this study, women's status in the Turkish, Mongolian and Korean communities is examined through proverbs. Approximately 20.000 proverbs are studied, and the proverbs that are about women are selected and classified by their topics. The study's purpose is whether status of women is identical within dynamics of this three communities that have lived in same geographies and, are in same language family. Thus, it will be figured out that whether linguistic association provides a resemblance in social structure. Key Words Turkish women, Mongolian women, Korean women, Turkish proverbs, Mongolian proverbs, Korean proverbs.