Altay dillerinde temel sözcüklerin karşılaştırılmalı semantiği
Comparative semantics of basic words in Altaic languages
  1. Tez No: 692177
  2. Yazar: FURKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Altay dilleri olarak adlandırılan; Türk, Moğol, Mançu-Tunguz, Kore ve Japon dillerinin tek bir kökenden geldiğini reddedenlerin en önemli dayanak noktalarından biri temel sözcüklerin büyük kısmının fonolojik veya morfolojik açılardan uyuşmazlığıdır. Bu sebeple ilgili diller, dilbilimince kabul görmüş olan Morris Swadesh'in temel sözcükler listesi esas alınarak incelenmiştir. İncelemede temel sözcükler, fonetik benzerliklerden saptanarak sözcüklerin semantik paralellikleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türk, Moğol, Mançu-Tunguz, Kore ve Japon dillerinde, temel sözcüklerin ve bu sözcüklerin varsa türeyenlerinin, semantik açıdan karşılaştırılarak benzerliklerin ve/veya farklılıkların ortaya çıkartılması, dillerin sözcük türetme eğilimlerinde anlam yönünden ortaklıkların belirlenmesi, belirtilen dillerin köken birlikteliğinin bu yollar ile araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish, Mongolian, Manchu-Tunguz, Korean, and Japanese languages come from a single origin and they are classified as Altaic languages. However, those who reject this classification claim that there is a phonological or morphological discrepancy of the most basic words. Therefore, the relevant languages were examined, based on Morris Swadesh's list of basic words, which is accepted by linguists. In this thesis, the basic words and phonetic similarities were identified and semantic parallels of the words were examined. The aim of this study is to compare the basic words and derivatives of these words in Turkish, Mongolian, Manchu-Tunguz, Korea, and Japanese, to reveal similarities and/or differences from a semantic point of view, to determine partnerships in terms of meaning in the tendencies of languages to produce words, to explore the origin of the origins of the specified languages through these methods.