Pole assignment and stabilization via constant output feedback
Sabit çıktı geribeslemesi kullanılarak kutupların atanması ve kararlılaştırma
- Tez No: 50563
- Danışmanlar: PROF.DR. KADRİ ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Sabit çıktı geribeslemesi kullanılarak sistem kutuplarının atanması problemi, harcanan bütün çabalara rağmen hala çözülememiştir. Sabit çıktı geribeslemesi kullanarak sistemin kararlı hale getirilmesi problemi de bu problemle yakından ilişkili bir diğer problemdir. Bu tezde, her iki problem de sınırlı bir zamandan bağımsız gerçel sistemler kümesi içinde çözülmeğe çalışılmıştır. Benzerlik dönüşümleri kullanılarak, bu sınırlı sistem kümesi Özçaldıran ve Eldem tarafından geliştirilen bir kanonik forma sokulmuştur. Bu kanonik form temel alınarak, sistem kutuplarının sabit çıktı geribeslemesi ile serbestçe atanması problemi ve yine aynı tip geribesleme ile sistemin kararlılaştırılması probleminin çözülebilmesi için gerek şartlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Pole assignment using constant output feedback, still remains as an open prob lem inspite of the considerable effort devoted to this problem. Stabilizing a system via constant output feedback, also stands as a closely related problem. In this thesis, these problems are tried to be solved for a restricted set of real linear time invariant systems. By similarity transformations, the elements of this restricted set of systems are transformed to a canonical form developed by Ozçaldıran and Eldem. Based on this canonical form, some necessary conditions, related to the structure of the system, for pole assignment and stabilization are presented.