Sear Wave propagation and liquefaction in layered soils
Tabakalı zeminlerde kayma dalgası yayılması ve sıvılaşma
  1. Tez No: 50564
  2. Yazar: LEON TERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
VI TABAKALI ZEMİNLERDE KAYMA DALGASI YAYILMASI VE SIVILAŞMA ÖZET Bu tez kapsamında, tabakalı zeminlerde deprem esnasında meydana gelebilecek iki temel problem; zemin büyültmesi ve sıvılaşma konulan ele alınmıştır. İlk olarak üç boyutlu ortamda, dalga teorisi kısaca sunulmuştur. Dalga denklemlerinin hem gerilme hem de deplasman cinsinden en genel halleri tanımlanmıştır. Bu genel denklemlerden hareketle, sönüm özelliği bulunan, ancak sadece düşey doğrultuda hareket edebilen kayma dalgalarının tabakalı zeminlerde yayılışına ait sadeleştirilmiş denklemlere geçilmiştir. İkinci olarak, taban kayada kabul edilen bir deprem hareketinin, serbest yüzeyde oluşturacağı etki, zamana ve düşey uzaklığa bağlı olarak ikinci dereceden bir diferansiyel denklem halinde formüle edilmiştir. Kayma modülü ve kritik sönüm oranı gibi iki önemli dinamik zemin parametresinin doğrusal olmayan değişimi özel bir iterasyon tekniği ile göz önüne alınmıştır. Üçüncü olarak, suya doygun kum, siltli kum ve killi kum formasyonları için, sıvılaşma potansiyellerini belirleyen çeşitli temel ve yardımcı kriterler araştırılmıştır. Son olarak, ele alman konulan aynntılı bir şekilde açıklayabilmek amacı ile İzmir Konak Meydanı 'ndan geçen Metro güzergahı boyunca zemin büyültmesine ve sıvılaşma potansiyeline yönelik nümerik örnekler sunulmuştur. Bunlara ek olarak, geçmişteki yıkıcı depremlerde zemin büyültmesi ve/veya sıvılaşma sonucu üstyapıda ve zeminde meydana gelen hasarlara ait çeşitli örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SHEAR WAVE PROPAGATION AND LIQUEFACTION IN LAYERED SOILS ABSTRACT Two basic phenomena of soil behaviour, during earthquakes, have been studied namely, the soil amplification and liquefaction. Firstly, the theory of wave propagation in a three dimensional medium has been presented. The master form of the wave equations in terms of stresses, as well as displacements have been described. These equations have been utilised subsequently in arriving the unidimensional shear wave propagation equations in a multilayer soil strata, including the effects of material damping of soil. Secondly, the response of soil at the free surface, to a given earthquake disturbance at base rock, has been determined by solving the second order differential equations of motion, which are assumed to vary with respect to both time and vertical distance. The nonlinear characteristics of the dynamic soil properties, such as shear modulus and the critical damping ratio, have been taken into account by means of a special iterative solution technique. Thirdly, in order to determine the possible risk of liquefaction potential in saturated sand, silty sand and clayey sand formations, the fundamental and auxiliary criteria have been studied in a comparative fashion. Finally, for the purpose of illustration, a series of numerical examples have been supplied for both the soil amplification analysis and the liquefaction potential problems of the subsoil conditions existing near and around the Izmir Metro Line at Konak Square. Additionaly, several examples have been demonstrated for both structural and soil failures caused by soil amplification and/or liquefaction during the past destructive earthquakes.