Kentsel dönüşüm yapılarında sürdürülebilir iç mimarinin uygulanmasına yönelik bir öneri
A proposal for application of sustainable interior architecture in urban transformation buildings
- Tez No: 505637
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tarih boyunca insanlar, coğrafi şartların ortaya çıkardığı zorluklarla mücadele etmek amacıyla, barınacak yer ve daha sonraları yaşanılabilir konutlar tasarlamak ve üretmek için mücadele etmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamaları; ülkemizde var olan çarpık kentleşmenin, sosyal ve ekonomik konut sorunun çözümlenmesi amacıyla insanların ihtiyaçlarına cevap olarak ortaya çıkmıştır. Nüfusun artmasıyla beraber ortaya çıkan konut sorunu, alt yapı ve ulaşım konularının da yetersiz kalması nedeniyle kentsel dönüşüm uygulamasını zorunlu bir hale getirmiştir. Kullanıcının hayat şartlarının ve yaşam kalitesinin gelişmesiyle beraber ihtiyaçları şekil alacaktır ve yön bulacaktır. Daha önce plansız gerçekleşen yerleşim ve konut tasarımları zamanla insanların ve canlıların istek ve ihtiyacına yönelik bir sistem içerisinde oluşmaya devam edecektir. Tez'de özellikle kentsel dönüşüm yapıları seçilmiştir. Ülkemizde 2012 yılından itibaren birçok bölgede kentsel dönüşüm uygulanmaktadır, fakat sürdürülebilir bağlamda bu dönüşümün gerçekleşmediği görülmektedir. Yeni yapılacak olan kentsel dönüşüm yapı uygulamalarında yönümüzü sürdürülebilir kriterlere ve malzemelere çevirmemiz gerekmektedir. Araştırmada şu sorulara cevap aranacaktır; Türkiye bağlamında kentsel dönüşüm yapılarında sürdürülebilirliğe bakılacaktır. Hangi ihtiyaçların doğrultusunda sürdürülebilir kaynakların kullanılması ortaya çıkmıştır? Sürdürülebilir malzemeler var mıdır? İlgili sertifika sistemi mevcut mudur? Bu malzemelerin mekana kattığı artı değer göz önünde bulundurularak kullanıcın yaşam kalitesine katkısı nasıl olacaktır? Binalarda yüklenici ve kullanıcı üstüne yüklenen yüksek maliyetler doğal kaynaklar kullanılarak ekonomik yönden düşürülebilir mi sorusuna yanıt aranacaktır. Araştırmalar konu ile ilgili literatür taraması, uzman görüşleri ve mevcut yönetmeliklere dayandırılarak, Çevre Bakanlığı, TOKİ ve Uluslararası sürdürülebilir mimari tasarım ve bina yönetmelikleri incelenecek, elde edilen bulgular sürdürülebilirlik kavramının hangi malzemeler üzerinde uygulandığı belirlenecektir. Araştırma sonuçları değerlendirilerek, yurt içi ve yurt dışı bina yönetmeliklerine uygun olarak seçilen bina örnekleri, sürdürülebilir malzeme kullanan ve kullanmayan iç mekanlar arasındaki farklar tablo şekline getirilecektir. IV Yapılan değerlendirmelerde iç mekânda kullanıcıların sürdürülebilir malzemeleri tercih etmesinin uzun vadede hem ekonomik, hem de sağlık açısından önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Hazırlanan karşılaştırmalı tablo ile hangi malzemelerin hangi standartlar adı altında olduğu belirtilmektedir. Hem yapılan araştırmalar da hem de uzman görüşlerinde sürdürülebilir malzemelerin kullanımının yapı ömrünü uzattığını ortaya çıkarmaktadır. Sonuç kısmında Almanya Kommerzbank Binası ile Türk Müteahhitler Birliği Binası'nın binaların sürdürülebilir olarak tasarlandığı, uzun vadede ihtiyaçlara karşılık verdiği görülmektedir. TOKİ Demetevler konutlarında ise binanın sürdürülebilir olarak tasarlanmadığı, bina içerisinde kullanılan malzemenin görsel olarak ve teknik şartnamesi göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede isteklere cevap veremeyeceği anlaşılmaktadır. Öneri kısmında iç mekanda kullanılan malzemelerin seçiminde elde edilen bulgular sonucunda sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesinin uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
History of humanity has always struggled for a shelter to survive the hardships the geographical conditions brought about and afterwards struggled to design and produce liveable housings. It is seen that urban transformation implementations have come about as a response to the needs of people for a purpose to unriddle the unplanned urbanisation as well as social and economic housing issues that existed in our country. The housing issues that have arisen with the increase in population has made urban transformation necessary due to the fact that infrastructure and public transportation systems have failed to satisfy. With the improvement of living conditions and living quality of the user, his/her needs would be shaped and directed. Designs of the locations and residences, which were carried out without a plan in the old days will continue to come into existence within a system directed at the requirements and needs of the living beings. Urban transformation was specifically selected in thisa thesis. Urban transformation has been implemented in many regions in our country since 2012, however, it is noticable that not a sustainable transformation is being performed. In the new urban transformation projects, we need to turn our ways to sustainable criteria and materials. Answers will be sought to these questions in the study:Sustainability in urban transformation buldings will be considered within Turkey. Under which needs has use of sustainable resources been arisen? Are there sustainable mateirals available, and related certification system available? When the added value these materials add on the building is considered, how would it contribute life qualities of the user? Answers will be sought to the question of whether the high costs introduced on the contractor and the user in buildings could be lowered economically using natural resources. Researches will be based on the literature, expert opinion and the existing regulations as well as sustainable architectural design and building regulations of the Ministry of Environment, TOKI – Housing Development Administration of Turkey will be investigated and the findings obtained will be evaluated so as to in which materials the sustainability concept has been used. Results of the researches will be evaluated, examples of the buildings selected based on the national and international building regulations and the differences between the indoor spaces that do or do not use sustainable materials will be tabulated. VI In the assessments made, it comes about that it is economically and sanitarily important for users to prefer sustainable materials within indoor spaces in the long term. In the comparative table prepared, which materials are listed under which standard is defined. In the researches made as well as in expert opinions, it is revealed that using sustainable materials does prolong the building life. In conclusions section, it is seen that the German Kommerzbank Building and the Building of the Turkish Association for Contractors were sustainably designed and will meet the needs in the long term. In Demetevler housing complex of TOKI, it is obvious that the building was not sustainably designed and it will not cater to the needs in the long terms when the visual quality of the materials used within the building and the technical specifications are considered. In suggestions section, it is seen that, as a result of the findings obtained in selection of the materials used in indoor spaces, it would be appropriate to prefer sustainable materials.