Bilgi yönetimi açısından okul öncesi eğitim kitaplarında ihtiyaç yanılsamasına yaklaşım bilincinin değerlendirilmesi
Evaluation of consciousness of approach to need illusion within the pre-school education books in terms of information management
  1. Tez No: 505645
  2. Yazar: IŞIL SEVİNGÜLER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Okul öncesi eğitim kitapları örneğinde ihtiyaç yanılsamasına yaklaşım bilincinin değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırmada öncelikle insan benliğinin mutasyonu, ihtiyaç yanılsaması ve ihtiyaç/uygulama, lüks/oyun bilinci kavramları teorik olarak temellendirilmiştir. Bu bilgiler ışığında, alanında en az üç yıl deneyimli beş öğretmenin önerdiği havuzdan seçilen 138 okul öncesi hikâye kitabı nitel olarak analiz edilmiştir. Yapılan sayısal ve sözel analizler sonucunda 138 kitaptan 25 tanesinin yaşamdan alma temalı vurgular, 64 tanesinin almak için yaşama verme temalı vurgular ve 49 tanesinin yaşama karşılıksız verme temalı vurgular içerdiği tespit edilmiştir. Bir diğer ifadeyle okul öncesi eğitim kitaplarında ağırlıklı olarak 'karşılıklılık' temasını betimleyen ifadelere rastlanmıştır. Okul öncesi dönemde 'ihtiyaç' ve 'karşılıklılık' temaları elbette ki yöntemsel bir gereklilik olarak önemli bir yere sahiptir. Ancak bireyin doğuştan getirdiği varoluşsal özelliklerin açığa çıkması ve kendine nedensiz ifade alanı bulabilmesi için 'oyun' temasının ihmal edilmemesi gereklidir. Bu bağlamda okul öncesi eğitim kitaplarındaki yaklaşım bilincinin ne olduğu büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which is the evaluation of the preschool education books' approach to illusion of need from information management perspective, is intended to justify the theories of mutation of human ego, illusion of needs, need / application, luxury / game theme. The research includes qualitative analysis of 138 books that were hand selected by five preschool teachers, each with more than 3-year experience. In a nutshell, the high-level results indicate that 25 books focused on fact-based informational stories, 64 books focused on stories that include operant conditioning states that reward for good behavior,49 books focused on stories that nurtures creative thinking and imagination. In other words, the majority of those 138 preschool education books reinforce operant conditioning. Without a doubt,“need”and“conditioning”concepts have an important place in preschool education in terms of management and discipline. However, game theme should never be ignored in order for the kid to develop the existential characteristics and to express him/herself freely. The approach of preschool education books are critical to teach this mindset.