Türk müziği usulleri ile sanal ses kütüphanesi tasarımı
A virtual audio library design for Turkish music rhythm patterns
- Tez No: 505657
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türk Müziği usulleri ile sanal bir ses kütüphanesi tasarımı yapmaktır. Bu nedenle deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türk Müziği Usulleri, örneklemi ise Nim Sofyan, Semai, Sofyan, Türk Aksağı, Ağır Semai, Sengin Semai, Yürük Semai, Devr-I Hindi, Devr-i Turan, Düyek, Evfer ve Aksak usulleridir. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi, sınırlılıkları, yöntemi, problem cümlesi ve alt problem cümleleri belirtilmiştir. İkinci bölümde; sesin doğası, sanal çalgılar, örnekleme, sayısal sesler, dijital ses işleme, örnekleme yöntemi, örnekleyiciler, sesin zarfı, mikrofonlar, elektronik müzik aletleri midi,Türk Müziği tarihçesi ve usulleri alt başlıklar halinde incelenmiştir. Bu başlıklar incelenirken literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda sesler sayısal ortama aktarılmıştır. Kütüphanede yer alacak usuller belirlenip, notaları çıkartılmıştır. Üçüncü bölüm bulgular ve yorum bölümü olarak belirlenmiştir. Bu bölümde elde edilen verilerin kütüphaneye yerleştirilmesi anlatılmıştır. Kullanılan çalgıların kitaplıklara dağılımı ve kütüphanenin boyutu hakkında bilgiler tablolar halinde belirtilmiştir. Ses örneklerinin midi klavye tuşları üzerinde dağılımı verilmiştir. Bu bölümün sonunda, kayıt ve düzenleme aşamalarından sonra alt problemlere ilişkin cevaplar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a virtual sound library with the Turkish Music patterns. For this reason, experimental model is used. The universe of the research is the Turkish Music Patterns; the samples are Nim Sofyan, Semai, Sofyan, Türk Aksağı, Ağır Semai, Sengin Semai, Yürük Semai, Devr-i Hindi, Devr-i Turan, Düyek, Evfer and Aksak methods. In the first chapter, the subject, the purpose, the significance, the limitations, the methodology, the problem citation and the sub-problem cues of the research are stated. In the second chapter, the nature of the sound, virtual instruments, sampling, digital sounds, digital sound processing, sampling method, samplers, envelope of the sound, microphones, electronic musical instruments, midi, Turkish Music history and Rhythm Patterns are examined in subheadings. Literature review method is used for the examination of these topics. Sounds are transferred to digital environment according to the obtained data. The rhythms to be placed in the library are identified and the notes are transcribed. The third chapter is defined as“the findings”and“interpretation chapter”. In this section, the process of placing the obtained data to the library is described. Information on the distribution of the instruments used and the size of the library is provided in tabular form. The distribution of the sound samples on the midi keyboard keys is given. At the end of this chapter, answers to sub-problems are given after the recording and editing phases.