Tüketim toplumu ve değişen çocukluk
Consumer society and changing childhood
- Tez No: 505658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz dünyasında tüketim, öncelikli olarak akla gelen ekonomik boyutunun yanında sosyo psikolojik boyutu tarafıyla ekonomik boyutundan daha baskın bir olgu haline gelmiştir. Tüketim, hayatımızın her alanında kendisini bize gösteren ve tüketme eylemine her an bizi teşvik eden bir yapı halini almıştır. Teknolojik gelişmelerin neticesinde herşeyin hızla güncellendiği bir başka ifadeyle hızla değer kaybettiği günümüz toplumlarında gerek kitle iletişim araçları gerek moda kültürü ve reklamlar aracılığıyla bireye empoze edilen tükettikçe mutluluğu yakalama ironisi söz konusu olmaktadır. Çalışmamızda tüketim toplumu ve tüketim kültürü kavramsal bir çerçevede açıklanmış ve tarihsel boyutuyla incelenmeye çalışılmıştır. Beraberinde çocuk kavramı ve çocukluğun tarihi üzerinde durulmuştur. Toplumun nirengi noktası olan aile kurumunun biricik üyesi ve geleceğin inşasında rol oynayacak çocuğun kitle iletişim araçları, moda ve reklam kıskacı içerisinde 'çocuk olma' işlevini nasıl gerçekleştirdiğine, tüketim toplumu içerisinde tüketici kimliğini elde etme süreci olan tüketici sosyalizasyonuna da değinilmiştir. En son bölümde ise, tüketim toplumu ve çocuk birarada işlenerek 'hızlı yaşa' mesajlarının çokça yankı bulduğu tüketim kültürünün değişen çocukluğun üzerindeki etkisi izah edilmiştir. Öyle ki günümüz dünyasında çocukluk dönemi doğal seyrinin aksine hızla aşılıp biran evvel yetişkinliğe doğru dönüşmekte ve bu durum yitirilen çocukluk söylemlerinin dile gelmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumption, at first glance, as it may seem today as a phenomenon with causes and consequences of economic, social and psychological dimension the economic dimension move to the front of the process. In today's world of consumption, showing himself to us in every area of our lives and consuming has become a structure that encourages us into action at any moment. In this sense, it has become an inevitable part of our daily lives. Everything changes and evolves rapidly due to technological advances. These days, the irony of“happiness by consuming”is imposed on individuals. In this study, consumer society and consumer culture are explained in a conceptual way and studied in a historical context. Focuses on the history of the concept of child and childhood together. In modern times, children are under the influence of social media, fashion trends and advertisement. How children acquire the consumer identity is mentioned in this study. In the last part, the effect of consumer culture on the changing childhood is explained. In today's world, contrary to the natural course of childhood, adulthood and immediately mutate into quickly pull are going to this leads to lost childhood and the language of the discourse.