Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bulunan tarımsal yapılardaki yapı elemanlarının dayanımlarının tahribatsız yöntemle belirlenmesi
Determination of the strength of constructional components of agricultural buildings in Agriculture Faculty of Akdeniz University by non-destructive method
  1. Tez No: 505666
  2. Yazar: NACİYE AYGEN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BÜYÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir yapının istenilen nitelikte olabilmesi için öncelikle projenin ve aplikasyonun kusursuz olması gerekir. Yani, yapı projeleri teknik, konstrüksiyon, işlev ve boyut açısından kusursuz olmalıdır. Bununla birlikte, hazırlanan bu projenin teknik şartlara ve standartlar uygun olarak ve teknik elemanlar tarafından uygulanması gerekir. Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan tarımsal yapıların yapı elemanlarının mevcut dayanımlarının ve bu elemanlarda kullanılan donatı yapısının durumu tahribatsız yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için darbe enerjisi 225 kgxm olan N 34 tipi“beton test çekici (Schmidt çekici)”ve 40000 ölçüm kapasiteli ve 300 mm derinliğe kadar ölçüm yapabilme özelliğine sahip profometer 5 rebar locator marka“donatı tarama cihazı (röntgen cihazı=covermeter)”kullanılmıştır. Çalışmada Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan bitkisel üretim yapıları, hayvansal üretim yapıları ve diğer yapıların temel, kolon, kiriş, döşeme, duvar gibi yapı elemanlarının mevcut dayanımlarının belirlenmesi için beton test çekici kullanılarak okumalar yapılmış ve elde edilen okumalar TS EN 13791 Standardındaki Madde 9'a göre değerlendirilerek dayanım değerleri ve beton sınıfları belirlenmiştir. Daha sonra donatı tarama cihazı kullanılarak bu yapı elemanlarında kullanılan boyuna donatı çapı ve sayısı, enine donatı çapı ve aralığı ile pas payı kalınlıkları belirlenmiştir. Böylece her iki yönteme göre elde edilen sonuçlar rapor haline getirilerek mevcut yapıların dayanım durumları ile ilgili çizelgeler ve grafikler oluşturulmuştur. Çalışma sonunda beton test çekici kullanılarak elde edilen sonuçlara göre yapı elemanlarındaki en düşük beton sınıfı 9.10 MPa ile C8 ve en yüksek beton sınıfı ise 35.62 MPa ile C40 olarak bulunmuştur. Yine bu yapı elemanlarında donatı tarama cihazı kullanılarak elde edilen sonuçlara göre donatı çapları Ø8 mm ile Ø24 (Ø16 mm ± 8 mm) arasında ve pas payları ise 3 mm ile 100 mm arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Beton test çekici, beton sınıfı, dayanım, röntgen cihazı, pas payı, tahribatsız yöntem.
Özet (Çeviri)
In order to a structure to be of the desired quality, the project and the application must be perfect, primarily. That is, the construction projects must be perfect in terms of the technique, construction, function and size. In addition, the project must be applied by technical staff in accordance with technical conditions and standards. In this study, it was aimed to determine to current strength of the constructional components of agricultural buildings within Agricultural Faculty of Akdeniz University and situation of the reinforcement steel used in these constructional components with non-destructive methods. For this, N 34 type Rebound hammer (Schmidt Rebound hammer test / concrete hardness tester) with impact energy of 225 kgxm and 40000 measuring capacity“profometer 5 rebar locator”brand reinforcement device was used. In study, using rebound hammer to determine the current strengths of constructional component such as foundations, columns, beams, slabs and walls of plant production, animal production structures and other structures in Faculty of Agriculture. Then obtained readings were evaluated according to“Article 9”of TS EN 13791 Standard and the strength values and concrete grades were determined. Then, the diameter and number of longitudinal reinforcement steel, the diameter and interval of transverse reinforcement steel and concrete cover thickness in these structural elements by using cover meter (cover meter test / profometer rebar locator) were determined. Thus, the results obtained according to both methods used were reported and tables and graphs related to the strength states of existing structures were created. At the end of the study, according to the results obtained by using rebound hammer the lowest concrete class was found as C8 with 9.1 MPa, while the highest concrete class as C40 with 35.62 MPa was found. In addition according to the results obtained by using covermeter, the diameter of the reinforcement were among Ø8 mm - Ø24 (Ø16 mm ± 8 mm) and the thickness of cover were among 3 mm - 100 mm was found in constructional component. KEYWORDS: Rebound hammer, concrete grade, strength, covermeter, concrete cover, non - destructive method.