Tuta absoluta'ya karşı topraktan uygulanan bazı pestisitlerin etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of effects of some soil-applied pesticides on tuta absoluta
- Tez No: 523083
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Dünya üzerinde yüksek üretimi yapılan sebzelerin modern yetiştiriciliği 19. yy.'da başlamıştır. Bu üretim içerisinde büyük paya sahip olan sebze domatestir. Ülkemizde ve dünyada yoğun şekilde üretimi yapılan domates bitkilerini tehdit eden çok sayıda hastalık ve zararlı yer almaktadır. Bu zararlılardan birisi olan Domates Güvesi, Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera: Gelechiidae), domates bitkilerinin yapraklarını iki epidermisi arasında, sürgünlerde ve meyvede beslenerek ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada, bazı pestisitlerin Akdeniz Bölgesi'nde seralarda ve açık alanlarda ekonomik zarara neden olan T. absoluta'ya karşı klasik uygulamaların dışında topraktan uygulama denemeleri yürütülmüştür. Uygulanan pestisitlerin özellikle böceğin davranışı, beslenmesi, yaşamları üzerindeki etkilerinin yanında uygulanan alanda zararlıya karşı kültür bitkisinin koruma süresi araştırılmıştır. Çalışma boyunca elde edilen domates fideleri, içerisinde 1:1 oranında torf toprak karışımı bulunan 2 litrelik saksılara dikilmiştir. Deneme için uygun döneme geldikten sonra uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bitki üretimleri, zararlı böcek üretimi ve denemelerin tamamı, Süleyman Demirel Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Biyolojik Mücadele Araştırma ve Uygulama Laboratuvar'ında bulunan, 25±1 °C sıcaklık, %65±5 nisbi nem ve 16:8 saat ışıklandırma (Aydınlık:Karanlık) koşullarına sahip iklim kabinlerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada değişik etkili maddelere sahip ticari ilaçlar (Altacor 35WG, Durivo 300SC ve Tunga) kullanılmıştır. İlaçlar arasında etkililik açısından fark olup olmadığının kıyaslaması için SPSS programı kullanılmış, ortaya çıkabilecek istatistiki farklılıklar ise Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir. Denemelerden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında Altacor 35WG ve Durivo 300SC isimli kimyasalların topraktan uygulandığında Tuta absoluta'ya karşı etkili olduğu söylenmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern cultivating of vegetables which has important producing has started 19th century. In this producing, tomato is one of the most important one. So many diseases and insects are threatening the tomato in Turkey and World. One of these insect Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera: Gelechiidae), is making economical loses by feeding itself between two epidermis of leaves, shoots and fruits. In this study, in case of classical treatments against Tomato Borer (Tuta absoluta), soil application trials has settled. Checked the effect of pesticides against insect behavior, feeding and lives and also protection time for cultivation plant. Growing tomato plants has putted in to a 2 liter pot which is 1 to 1 peat-soil rates. Applications started when the plant reaches optimum level. Production of plants, insects and all parts of the trials has done in climate control rooms which has 25±1°C temperature, 65±5% relative moisture and 16:8 hours lightning (Light:Dark) conditions and located in Süleyman Demirel University , Agriculture Faculty , Plant Protection Department , Biological Control, Research and Application Center. Also in this research different active ingredient pesticides were used (Altacor 35 WG, Durivo 300 SC, and Tunga). To check the differences between the pesticides SPSS program were used and for the different statistical results Tukey test has used. When you check out the results Altacor 35 WG and Durivo 300 SC were effective against Tuta absoluta by drip irrigation.