Antalya koşullarında yetiştirilen Trabzon hurması çeşitlerinin morfoloji ve fizyolojileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 45992
 - Danışmanlar: PROF. DR. LAMİ KAYNAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu deneme Narenciye Araştırma Enstitüsü. Serik-Kayaburnu İşletmesi'nde bulunan Trabzon hurması seleksiyon bahçesi ile Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama bahçesindeki soğuk hava depolarında yürütülmüştür. Çalışmada Fuyu, Hacbiya, 07TH05, 07TH14, 07TH17 ve 07TH18 seleksiyon hatlarının büyüme durumları incelenmiştir. Bu amaçla en-boy gelişimi ile renk değişimi zamana karşı izlenmiştir. Elde edilen veriler büyüme grafikleri olarak düzenlenmiş ve çeşit, yön ve zaman kavranılan gözönüne alınarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Büyüme durumları incelenen bu çeşitlerden 07TH18 ile 07TH05 seleksiyon hatları hasattan sonra meyvelerin olgunluğunu geciktirmek ve muhafaza sürelerini uzatmak amacıyla 10“3 M ve 10”4 M GA3 çözeltilerine daldırılmıştır. Kontrol için saf su kullanılmıştır. Uygulamaya tabi tutulan meyveler oda koşullarında, 5°C ve 0°C'deki soğuk hava depolarına yerleştirilmiştir. 5 Kasım 1993 tarihinden itibaren 15 günde bir meyvelerin renk, sertlik, S.Ç.K.M. ve titre edilebilir asit miktarı ölçülmüş ve bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çeşitlerde 1. ve 2. büyüme dönemi olmak üzere iki farklı büyüme dönemi görülmüş ve güney yönündeki değişimlerin daha hızlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, muhafaza çalışmalarında ise 10*3 M GA3 uygulamasına tabi tutulmuş, 0°C'de bekletilen meyvelerin diğerlerine göre kalitelerinden fazla birşey kaybetmeden 3-4 ay muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Yine 07TH04 seleksiyon hattı 07TH18 seleksiyon hattına göre dayanma süresi daha fazla olmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Trabzon hurması, GA3,meyve ve olgunlaşması ve depolama, süresi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the persimmon“selection orchard of the Citrus Research Institute at Serik-Kayaburnu and in the storage rooms of Agricultural Faculty at Mediterrenaen University. In this research growth and fruit development charakteristic of Fuyu, Hachiya, 07TH05, 07TH14, 07TH17 and 07TH18 cultivars were investigated. For this purpose, diameter development and colour changing were monitored a@@Qrding to the timing and graphics obtained. Randomised block design method was used to evaluate the results. Furthermore, harvested fruits sample of 07TH18 and 07TH04 cultivars were placed in to the cold storage rooms. In order to delay fruits ripening and prolong storage life, pure water, 10”3 M and 10"4 M GA3 solutions were used. These fruits dipped into the solutions for a lew minutes, then kept at three different temperatures; 0°C, 5°C and room temperatures under 80% relative humidity. Once, in the fifteen days, fruits in the cold storage were examined for the firmness, colour changing titratable acidity and soluble solids. Split-plots experimental design with three replications was used to evaluate this research. The result of experiment showed that; the fruits of these cultivars exhibited two different growth stages. Meanwhile, the fruits collected from southern branches of the trees showed rapid development. Also after the harvest both persimmon cultivars stored at 0*C and treated with 1ÖM GA,, have been kept with minimum loss of. their organoleptic features. The experiment also showed that 07TH04 cultivar was more suitable than 07TH18 for storage.KEYWORDS: persimmon, GA3, fruit ripening and fruit storage.