Growth hormone (GH) gene polymorphisms in Norduz sheep
Norduz koyununda büyüme hormonu (GH) geni polimorfizmleri
  1. Tez No: 505712
  2. Yazar: RASUL MAHMOOD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Genetik belirteçler ve bunların hayvan moleküler genetiğine uygulamaları yaygın olarak polimorfizmleri belirlemek için kullanılmaktadır. Sınırlı Parça Uzunluğu Polimorfizmi (RFLP), homolog DNA dizilerindeki varyasyonları kullanan bir genetik analiz molekülü yöntemidir ve bilgilendirici genetik belirteçlerden biri olarak kabul edilmektedir. Büyüme hormonu (GH) geni canlının büyüme ve gelişiminde önemli rol oynar Araştırmanın amacı Norduz koyunlarında GH polimorfizmini tespit etmektir. İzole edilen koyun genomik DNA'sında Büyüme hormaonuna etkiyen 422 bp uzunluklu GH1 (Hua ve ark., 2009) geni ve 934 bp uzunluklu GH (Kuulasma, 2002) genleri PCR ile çoğaltılmış ve HaeIII kesim enzimi ile kesilmişlerdir. Buna göre GH1 lokusunda fragmanları 366 bp ve 56 bp olan AA genotipi ve 422 bp ve 366 bp'lik fragmanlara sahip heterozigot AB genotipi Ancak homozigot BB genotipi görülmemiştir. Ayrıca GH lokusu için her üç genotipte AA, AB, BB saptanmıştır. Araştırılan sürü popülasyonun her iki lokus için Hardy-Weinberg dengesinde (HWE) olmadıkları tespit edilmiştir. Bu çalışma da GH1ve GH / HaeIII' nin büyüme karakterleri için koyunlarda genetik bir marker olarak kullanılabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Genetic markers and their applications to animal molacular genetics have commonly been used to determine polymorphisms. Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) is a molecular method of genetic analysis exploiting variations in homologous DNA sequences, consequently being considered as one of the informative genetic markers.The growth hormone (GH) gene plays major roles in growth regulation and development of higher organisms and the growth traits are complex traits involving multiple genes, loci and interactions. The aim of the research was to detect GH polymorphisms in Norduz sheep. Genomic DNAs were isolated from blood samples of Norduz sheep and GH1 primers based on the 5 'flanking sequence of the sheep GH1 gene (Gene Bank Accession Number: D00476) designed by (Hua et al., 2009) and GH gene designed by (Kuulasma, 2002) were amplified. The amplified PCR product with the length of 422 bp for GH1 locus and 934 bp for GH locus. Both loci were digested with HaeIII restriction enzyme and the results displayed the presence of GH1/HaeIII homozygous AA genotype with fragments 366 bp and 56 bp and heterozyogous AB genotype with fragments 422 bp and 366 bp. However, homozygous BB genotype did not appear. Considering GH/HaeIII digestion, all expected genotypes AA, AB, BB were detected. Additionally, the population under investigation did not exhibite to be in Hardy-Weinberg equilibrium (HWE) for both loci. The present study concluded that GH1and GH/HaeIII could be used as a genetic marker in sheep for growth characters.