İzole IUGR ve IUGT/pe birlikteliği saptanan gebe hastalarda maternal kanda leptin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of maternal serum leptin concentrations in İUGR and iugr with pre-eclampsia
- Tez No: 505726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç Preeklampsi (PE) ve intrauterin gelişme geriliği (IUGG) önemli oranda görülen, perinatal ve maternal mortalite ve morbiditeyi arttıran patolojilerden biridir. Çalışmamızda, izole IUGG, IUGG ve preeklampsi birlikteliği olan ve sağlıklı kontrol gebe hastalarda başvuru anında alınan maternal kanda leptin düzeylerinin değerlendirmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmada, Mart 2015- Nisan 2016 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran İUGR (n = 32), İUGR+PE tanılı (n = 34) ve kontrol hasta grubu (n = 26) içeren toplam 92 hasta değerlendirildi. Hastaların yaşı, gravida, parite, obstetrik öykü, sistemik hastalıklar (DM, HT, böbrek, karaciğer vs.), alışkanlıklar (sigara, alkol vs.) ve kullandıkları ilaçlar sorgulandı. Preeklampsi ve IUGG tanısı uygun kriterlere göre yapıldı. Leptin düzeyine bakılmak üzere çalışmaya alınan tüm gebelerde 10ml venöz kan örneği alındı. Alınan kan örnekleri MÜTFH Biyokimya Anabilim Dalına ait laboratuvarda santrifüj edilerek -80 derece buzdolabında saklandı. Leptin düzeylerine bakılmak üzere DRG® Leptin (Sandwich) ELISA (EIA-2395) kitleri kullanıldı. Leptin düzeylerinin ölçümü süreci laboratuvar teknisyeninin sonuçlardan ve hastanın hangi gruba ait olduğundan habersiz olma koşuluyla yapıldı. Elde edilen leptin düzeyi verileri maternal ve fetal parametrelerle karşılaştırıldı. Bulgular Gebelerden elde edilen serumdan ölçülen ortalama leptin değeri IUGG ve PE beraber saptanan hastalarda 23.4±13.4ng/ml, IUGG tanısı alanlarda 12.4±9.3ng/ml ve kontrol grubunda 9.88±7.44ng/ml olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim Preeclampsia (PE) and intrauterine growth restriction (IUGG) are one of the mostly seen major causes of maternal mortality and morbidity. The aim of the present study was to investigate leptin levels in venous blood sample taken from pregnants with PE, IUGR with PE and control healthy group. Material and Methods A total of 92 consecutive cases of pregnant women enrolled from March 2015- April 2016 with IUGG (n = 32), IUGG with PE (n = 34) and control healthy pregnants (n = 26) going into labor at Marmara University Hospital Department of Obstetrics and Gynaecology. İnformation regarding maternal age, gravida, parity, obstetric history, systemic disease (DM, HT, renal, liver disease etc.), maternal smoking and alchohol use, drugs were collected. Preeclampsia and IUGG were classified using actual guidelines. For the calculation of leptin levels 10ml venous blood sample obtained from patients. Serum was separated by centrifugation, and samples were stored at -80C at hospital Laboratories. Leptin was measured using the DRG® Leptin (Sandwich) ELISA (EIA-2395) kits. The measurements were performed by laboratory technician being unaware of the patient groups. Leptin levels were compared according to groups using maternal and fetal parameters. Results Mean serum leptin levels obtained from pregnants were 23,4±13.4ng/ml, 12,4±9.3ng/ml and 9.88±7.44ng/ml, in IUGR with PE, IUGR and control groups, respectively. Leptin levels were significantly higher in cases IUGR with PE vs.