Egzama tedavisinde kullanılmak üzere üretilen hidrojellerin karakterizasyonu
Characterization of hydrogels synthesized for use in eczema treatment
- Tez No: 505727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ACARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, egzama tedavisinde kullanılmak üzere en uygun formülasyonu belirlemek için farklı bileşimlerde HEMA, Eudragit L-100 ve fusidik asit içeren hidrojeller, amonyum persülfat (APS) kimyasal başlatıcı ve etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) çapraz bağlayıcısı kullanılarak hapsetme yöntemi ile sentezlenmiştir. Fusidik asit tutuklanan p(HEMA-co-Eudragit-co-Fusidik Asit) hidrojellerinin sentezinde Taguchi metodu kullanılmış ve optimum sentez koşulları belirlenmiştir. Bu hidrojellerin farklı pH ortamları ve sudaki % şişme etkinlikleri hesaplanmış ve karakterizasyonu amacıyla Fourier Transform Infrared Spektroscopy (FT-IR) ve Scanning Electron Microscopy (SEM) analizleri yapılmıştır. Ayrıca; kitosan ve HEMA bazlı polimerlerde sentezlenerek, bunları içeren krem formülasyonları geliştirilmiştir. Sentezlenen krem formülasyonlarının da karakterizasyonu amacıyla Fourier Transform Infrared Spektroscopy (FT-IR) ve Scanning Electron Microscopy (SEM) analizleri yapılmıştır. Ayrıca 28 günlük stabiliteye kaldırılıp formülasyonların kararlılığı; görünüş, santrifüj, pH, bağıl yoğunluk, viskozite, yayılma gibi parametrelerin değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine the most suitable formulation for use in eczema treatment hydrogels containing HEMA, Eudragit L-100 and fusidic acid in different compositions were synthesized by confinement method using ammonium persulfate (APS) chemical initiator and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) cross-linker. Fusidic acid confined p(HEMA-co-Eudragit-co-fusidic acid) in the synthesis of the hydrogel used Taguchi method and determined the optimum synthesis conditions. These hydrogels were calculated % swelling activity in different pH environments and water. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Scanning Electron Microscopy (SEM) analyzes were performed to characterize these hydrogels. Also; creams formulations developed and contained in chitosan and HEMA based polymers have been synthesized. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Scanning Electron Microscopy (SEM) analyzes were performed to characterize these cream formulations. In addition, the stability of the formulations to 28 days; the changes in parameters such as appearance, centrifugation, pH, relative density, viscosity, spreading were investigated.